Oracle zainwestuje 1,5 mld dolarów w Arabii Saudyjskiej

Oracle otworzy centrum danych i swój trzeci region chmury publicznej w Rijadzie. Łącznie w najbliższych latach zainwestuje w Arabii Saudyjskiej 1,5 mld dolarów.

Rijad nocą. Foto: apriltan18 /Pixabay

O sprawie jako pierwsza doniosła agencja Reutera, powołując się na rozmowę z pracownikiem Oracle. Wywołany m.in. przejściem na pracę zdalną czy coraz większą skalą cyfryzacji zasobów oraz rozwojem technologii (digital twin, metaverse, rozwój IoT oraz szeroko pojęta cyfryzacja, także w sektorze publicznym) zwiększony popyt na chmurę obliczeniową popchnął duże firmy technologiczne do poszukiwania nowych miejsc lokalizacji centrów danych. Rozlokowanie centrów danych na całym świecie przyspiesza transfer danych, daje więc niebagatelną przewagę na konkurencyjnym rynku.

Według Reutersa, to saudyjscy urzędnicy naciskali na międzynarodowe firmy, aby inwestowały w królestwie Arabii Saudyjskiej. Do przenoszenia regionalnych i przenosiły swoje regionalne siedziby do Rijadu, aby korzystać z rządowych kontraktów. „Finalizujemy plany dotyczące otwarcia regionu w Rijadzie. Nadal pracujemy z naszymi dostawcami, zanim będziemy mogli ogłosić rzeczywistą datę”, powiedział w wywiadzie przeprowadzonym podczas dużej konferencji technologicznej w Dubaju Nick Redshaw, starszy wiceprezes w Oracle. Według słów Redshawa powiedział, że inwestycja będzie realizowana przez kilka lat, nie podając szczegółów. Dodał, że Oracle zwiększy również pojemność swojego regionu chmurowegow Jeddah, który firma otworzyła w 2020 roku. Mimo że Oracle pozostaje nieco w tyle za „wielką trójką chmury” (Google, Microsoft, amazon), to był jedną z pierwszych dużych firm technologicznych, które otworzyły centrum danych w Arabii Saudyjskiej. Oracle zdobył również kontrakty na oferowanie chmury z flagowego projektu księcia koronnego NEOM o wartości 500 miliardów dolarów, futurystycznego mega miasta i strefy ekonomicznej, którą książę koronny buduje na wybrzeżu Morza Czerwonego.

Zobacz również:

  • Najnowsza baza danych Oracle została wzbogacona o kolejne funkcje AI
  • Snowflake Data Cloud Summit już w przyszłym tygodniu

Arabia Saudyjska rozpoczęła realizację planu dywersyfikacji gospodarki od ropy naftowej – strategia transformacji gospodarczej została nazwana „Wizja 2020”. Nadzoruje ją bezpośrednio książę koronny Mohammed bin Salman. Królestwo stara się przyciągnąć zagranicznej inwestycje, wyznaczając cel 100 mld USD zagranicznych inwestycji do 2030 roku. Na razie inwestycje te osiągnęły nieco poniżej 4,1 mld USD w połowie 2022. Oprócz metody marchewki jest i kij: do końca 2023 roku zagraniczne firmy mają założyć lokalne siedziby w Królestwie pod groźbą utraty kontraktów rządowych.

Jak powiedział podczas konferencji w Rijadzie w ubiegłym tygodniu Abdullah Alswaha, Minister Komunikacji i Technologii Informacyjnych Arabii Saudyjskiej, zachodnie koncerny technologiczne zainwestowały dotąd w arabskim królestwie ponad 9 mld dolarów. Poinformował też, że Microsof zainwestuje 2,1 mld dolarów. Arabia Saudyjska ma ambicje stać się największym rynkiem cyfrowym rejonu Środkowego Wschodu i Afryki Północnej.

Kraj inwestuje też w promocję - sprowadzenie Ronaldo miało zogniskować uwagę światowych mediów na Arabii Saudyjskiej, co się stało.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200