Oracle - wszystkie odcienie chmury

Usługi chmurowe Oracle Cloud Services, systemy Exadata X3, Solaris 11.1 oraz nowe wersje aplikacji Oracle to główne tematy konferencji Oracle Day, która była podsumowaniem premier i nowości prezentowanych miesiąc wcześniej podczas Oracle Open World w San Francisco, ale przy uwzględnieniu specyfiki i potencjalnych zainteresowań polskich klientów firmy.

Oracle - wszystkie odcienie chmury

Oracle ma ambicje stania się znaczącym dostawcą wszelkiego typu rozwiązań cloud (chmur zarówno prywatnych jak i publicznych) obejmujących systemy IaaS (infrastruktura jako usługa), PaaS (platforma jako usługa) jak i SaaS (oprogramowanie jako usługa). Jak twierdzą przedstawiciele Oracle Polska: "już obecnie można powiedzieć, że jesteśmy firmą SaaS".

Polecamy Fujitsu Forum 2012 - gra na wielu polach

Zobacz również:

  • Oracle tnie koszty i zwalnia pracowników?
  • IaaS, Paaa, SaaS - nowoczesne usługi chmurowe na miarę cyfrowej transformacji
  • Cyfrowa obsługa klienta – jakie rozwiązanie wybrać?

Rok temu nowością była zapowiedź wprowadzenia usług Oracle Public Cloud. Dzisiaj są one już dostępne i prezentacja ich funkcji była jednym z głównych tematów konferencji. Aplikacje Fusion oferowane w tym modelu liczą ponad 100 modułów programowych, a więc praktycznie wszystkie elementy z tego zestawu. Niektóre z nich, jak moduł CRM lub oprogramowanie do "zarządzania talentami", są już dostępne w wersji polskiej. Według zapewnień firmy, praktycznie wszystkie aplikacje oferowane w modelu chmurowym zostaną w najbliższym czasie zlokalizowane. Oracle Cloud Services są świadczone w oparciu o centra danych Oracle zlokalizowane na całym świecie. Obecnie firma ma ich 5 w USA oraz 3 w Azji i Europie (2 w Wielkiej Brytanii i jedno w Amsterdamie).

Oprogramowanie, usługi i aplikacje

Z usług Oracle Cloud korzysta ponad 10 tysięcy klientów firmy i 25 mln użytkowników. Obecnie oferta w zakresie platform (Platform Services), aplikacji (Application Services) i sieci społecznościowych (Social Services) została poszerzona o siedem nowych usług Oracle Cloud opartych na miesięcznym abonamencie. Są to Planning and Budgeting, Financial Reporting, Social Sites, Developer, Storage oraz Messaging Cloud Service.

Wśród prezentowanych na Oracle Day nowości była tez nowa wersja Oracle Business Intelligence 11.1.1.6.2BP1 z rozbudowanymi funkcjami obsługi użytkowników mobilnych. Oracle BI jest składnikiem oprogramowania Oracle Business Analytics, zintegrowanej rodziny rozwiązań do analizy danych biznesowych.

Polecamy Zbuduj swój linuksowy serwer w chmurze

Natomiast nowa wersja Solaris 11.1, to według Oracle, pierwszy system operacyjny do przetwarzania w chmurze, który umożliwia tworzenie chmur typu IaaS (Infrastructure as a Service), PaaS (Platform as a Service) lub SaaS (Software as a Service) przy wykorzystaniu serwerów SPARC lub x86. Oprogramowanie zawiera wiele ulepszeń związanych z bardziej efektywnym wykorzystaniem mechanizmów wirtualizacji, pamięci flash oraz obsługi sieci konfigurowanych programowo SDN (Software Defined Networks).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200