Oracle - wkrótce wielkie uaktualnienie

Administratorzy odpowiedzialni w firmach za uaktualnianie oprogramowania mieli w ostatnich dniach sporo pracy. I wygląda na to, że to nie koniec. W ubiegłym tygodniu poprawki dla swoich produktów udostępnił Microsoft oraz Adobe - a teraz zapowiedział je również koncern Oracle. Wiadomo już, że uaktualnień będzie 38.

Warto przypomnieć, że wtorkowy zestaw poprawek Microsoftu był największym w historii koncernu z Redmond (firma udostępniła 13 patchy, rozwiązujących w sumie kilkadziesiąt problemów z różnymi aplikacjami i OS-ami). Tego samego dnia pracy administratorom dostarczył również Adobe - firma wreszcie, po kilku tygodniach zwlekania, załatała niebezpieczną lukę w Acrobacie i Readerze.

Teraz do grona łatających dołączy Oracle - firma zapowiedziała właśnie, że w tym tygodniu udostępni "znaczące uaktualnienie" dla swoich produktów (tzw. Critical Patch Update). Będzie to kwartalna porcja łatek (Oracle niedawno zaczął publikować łaty cyklicznie, w regularnych odstępach - podobnie jak Microsoft), składająca się z 38 różnych poprawek dla większości produktów firmy.

Większość z nich będą stanowiły uaktualnienia rozwiązujące problemy wykryte w sztandarowym produkcie Oracle - oprogramowaniu bazodanowym (dla tych aplikacji przeznaczonych będzie prawie połowa łat - 16). Sześć z nich to poważne błędy w zabezpieczeniach, umożliwiające zdalne przejęcie kontroli nad oprogramowaniem lub wykradanie poufnych informacji (Oracle przyznaje, że w niektórych przypadkach możliwe jest ominięcie mechanizmu autoryzacyjnego).

Kolejne osiem poprawek przeznaczonych jest dla pakietu E-Business Suite, trzy będą musieli zainstakować użytkownicy Oracle Application Server, zaś jedna usuwa lukę w Industry Applications Products Suite. W pakiecie znajdą się też łatki dla aplikacji BEA, a także dla produktów przejętych niedawno przez Oracle'a firm PeopleSoft oraz JD Edwards.

Warto dodać, że najnowszy pakiet poprawek dla produktów Oracle pojawia się z tygodniowym poślizgiem. Firma wyjątkowo zdecydowała się na opóźnienie udostępnienia zestawu uaktualnień, ponieważ w ubiegłym tygodniu w San Francisco odbyła się kolejna edycja corocznej konferencji dla programistów i administratorów korzystających z rozwiązań Oracle. Pojawienie się poprawek podczas konferencji mogłoby wywołać spore zamieszanie (niektórzy uczestnicy są odpowiedzialni za ich wdrażanie w swoich firmach), stąd decyzja o przesunięciu terminu.

Więcej informacji o problemach z oprogramowaniem Oracle oraz szykowanych przez firmę uaktualnieniach można znaleźć na stronie Oracle.com.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200