Oracle ujawnił część planów dotyczących produktów Sun

Nie ujawniono jednak szczegółów dotyczących planów rozwoju architektury SPARC ani poszczególnych linii procesorów SPARC. Wraz z przejęciem firmy Sun Microsystems w ofercie Oracle znalazły się m.in. układy Ultrasparc wykorzystywane w serwerach serii T oraz procesory rodziny Sparc64 dedykowane dla wysokowydajnych maszyn serii M. Analitycy tymczasem nie wykluczają, że Oracle zdecyduje się na wykorzystanie układów linii Ultrasparc także w serwerach serii M. Przedstawiciele Oracle nie wykluczają również, że planowana na 2010 roku premiera zapowiadanych od kilku lat układów Ultrasparc T3 opóźni się. Niezależnie od tego Oracle zamierza koncentrować się na bardziej wydajnych rozwiązaniach serwerowych. Nadal sprzedawane będą jednak dwuprocesorowe maszyny architektury x86. Z oferty koncernu znikną jednak serwery architektury x86 wykorzystujące procesory firmy AMD. Oferowane będą wyłącznie maszyny wyposażone w układy firmy Intel.

... i system operacyjny

Na przyszły rok planowany jest rynkowy debiut kolejnej, komercyjnej wersji platformy Solaris. Oprogramowanie w wersji 11 zyska m.in. nowe funkcjonalności z zakresu wirtualizacji, obsługi sieci i systemu plików oraz obsługę nowych platform sprzętowych, w tym m.in. serwerów UltraSPARC i SPARC64. Jeszcze w tym roku udostępniona ma zostać darmowa, przeznaczona dla deweloperów platforma Solaris 11 Express. Plany na przyszłość zakładają m.in. rozwój oprogramowania pod kątem bliższej integracji z oprogramowaniem biznesowym Oracle.

Zobacz również:

  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania

Warto nadmienić, że system Solaris, podobnie jak platforma Oracle Enterprise Linux i środowisko wirtualizacyjne Oracle VM będą najpewniej dostarczane wraz z serwerami x86 firm HP i Dell. Na mocy zawartego w lipcu porozumienia użytkownikom takich maszyn przysługiwać będzie m.in. dostęp do usług wsparcia technicznego Oracle. Przesądzone są natomiast losy środowiska OpenSolaris. Pod koniec sierpnia br. formalnie rozwiązano zarządu projektu. Wiadomo jednak, że oprogramowanie będzie rozwijane niezależnie od firmy Oracle pod nazwą Illumos. W ramach tego projektu ma powstać w pełni otwarta wersja systemu bazującego na dostępnym publicznie kodzie źródłowym platformy OpenSolaris. Wszystkie zamknięte rozwiązania wykorzystywane w otwartej wersji systemu Solaris mają zostać zastąpione funkcjonalnymi odpowiednikami udostępnionymi na zasadach open source.

OpenSSO bez Oracle

Władze Oracle nie ujawniają żadnych informacji dotyczących planów rozwoju tego oprogramowania. Tymczasem już lutym br. na rynku pojawiło się oprogramowanie OpenAM, którego funkcjonalność jest odbiciem możliwości platformy Sun OpenSSO Enterprise 8. Funkcjonalnie oprogramowanie bazuje na otwartej wersji OpenSSO i planach rozwoju platformy ustalonych za czasów Sun Microsystems. Rozwojem środowiska OpenAM zajmuje się norweska firma ForgeRock. W realizację projektu zaangażowana jest m.in. grupa byłych pracowników Suna z Simonem Phippsem, byłym dyrektorem ds. technologii open source na czele.

Aktualna wersja środowiska OpenAM została rozszerzona m.in. o obsługę dodatkowych standardów uwierzytelniania oraz wymiany informacji o autoryzowanych użytkownikach. Obsługiwany jest m.in. standard SAMLv2. Oprogramowanie zyskało również dodatkowe narzędzia administracyjne. Usunięto także szereg błędów wykrytych jeszcze w OpenSSO Enterprise 8. Władze norweskiej spółki szacują, że ze środowiska OpenSSO w warunkach produkcyjnych korzysta ok. tysiąc firm. Warto nadmienić, że oprogramowanie OpenAM jest publikowane na zasadach open source. Norweska firma świadczy natomiast m.in. komercyjne usługi wsparcia technicznego.


TOP 200