Oracle udoskonala MySQL

Oracle przygotował nowe wersje open-source’owej bazy danych MySQL oraz powiązanych z nią produktów - koncern deklaruje, że będą one lepiej spełniały wymagania współczesnych użytkowników, oczekujących m.in. stałego dostępu do usług internetowych.

Na odbywającej się w miniony weekend konferencji MySQL Connect w San Francisco, Tomas Ulin (odpowiedzialny w Oracle za produkty z tej rodziny) i jego współpracownicy przedstawili szereg nowych funkcji, które pojawią się w produktach z serii MySQL. Użytkownicy mogą się już z nimi zapoznawać - koncern udostępnił wersję RC MySQL 5.6, a także wczesne wydanie developerskie MySQL Cluster 7.3 (bazy danych, która może być uruchamiana na wielu serwerach). Zaktualizowano również MySQL Enterprise - we wszystkich przypadkach nacisk położono na zapewnienie większej wydajności, niezawodności i stabilności oprogramowania bazodanowego.

MySQL 5.6 RC zawiera prawie wszystkie funkcje, które pojawią się w wydaniu finalnym (powinno ono pojawić się w najbliższych miesiącach). Mowa tu m.in. o zastosowaniu Memcached API, dzięki czemu MySQL jest w stanie błyskawicznie zapisywać i odczytywać wpisy w bazie (dzięki temu usprawnieniu MySQL ma skutecznie konkurować ze słynącymi z szybkości bazami NoSQL). "Jesteśmy w stanie zapewnić wydajność na poziomie NoSQL, przy jednoczesnym zachowaniu stabilności i siły SQL. Naszym zdaniem czyni to nasz produkt unikalnym" - skomentował Ulin.

Zobacz również:

  • Najnowsza baza danych Oracle została wzbogacona o kolejne funkcje AI
  • Efekt synergii zmienia zasady pracy z danymi

Nowością jest również technologia MySQL Optimizer (której zadaniem jest wydajniejsza selekcja, sortowanie i dostarczanie wyników - w tym celu udoskonalono m.in. silnik InnoDB), a także możliwość wykonywania operacji DDL (Data Definition Language) bez przełączania w tryb offline modyfikowanych tabel.

Oprócz samej bazy danych MySQL, Oracle modernizuje również kilka powiązanych z nią produktów - jednym z nich jest wspomniany już MySQL Cluster 7.3. Oprogramowanie to jest jeszcze dość daleko od wersji finalnej (bieżąca wersja to Development Milestone Release), ale przedstawiciele Oracle deklarują, że wyposażono je już we wszystkie planowane funkcje. Chodzi tu m.in. o natywną obsługę obcych kluczy (co powinno ułatwić pracę twórców aplikacji, a także usprawnić zabezpieczanie baz danych). Pojawiło się również Node.js API (pozwalające na bezpośredni dostęp do danych, bez wcześniejszego transferowania kwerendy do SQL) oraz nowy instalator, który jest w stanie automatycznie ocenić możliwości serwera, na którym instalowane jest oprogramowanie.

Oracle udostępnił również dwa nowe rozszerzenia do komercyjnej wersji bazy - MySQL Enterprise Edition. Zadaniem pierwszego jest generowanie raportów na potrzeby audytów, monitorowanie zasad bezpieczeństwa oraz rejestrowanie wszystkich zdarzeń w bazie. Drugie rozszerzenie ma zwiększać niezawodność bazy - m.in. poprzez wprowadzenie automatycznego mechanizmu failover. Obie nowości przeznaczone są dla MySQL Enterprise Edition oraz MySQL Cluster Carrier Grade Edition (są one nieodpłatne).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200