Oracle tnie koszty i zwalnia pracowników?

Według niepotwierdzonych jeszcze oficjalnie informacji Oracle zamierza dokonać cięcia kosztów o 1 miliard dolarów czego efektem będą zwolnienia tysiący pracowników w USA i na świecie.

Powołując się na anonimowych, wysoko postawionych kierowników Oracle, portal The Information doniósł, że redukcja zatrudnienia w Oracle rozpocznie się już w sierpniu tego roku i dotknie tysięcy pracowników, w tym dwóch czołowych dyrektorów firmy.

Wśród zagrożonych utratą pracy są głównie pracownicy zajmujący się marketingiem systemów oprogramowania automatyzującego funkcje obsługi klientów i handlu elektronicznego. Według The Information, najprawdopodobniej z firmy odejdzie dwóch dyrektorów: Ariel Kelman zajmujący stanowisko CMO, który przeszedł z AWS dwa lata temu i kieruje zespołem współpracującym z TikTok oraz Juergen Lindner, starszy wiceprezes ds. marketingu rozwiązań SaaS.

Zobacz również:

  • Większa wydajność nie oznacza większego TCO
  • Duże zwolnienia w Apple - ponad 600 osób opuszcza pokład
  • Telegram chce, aby z jego usługi zaczął korzystać biznes

Planowane zwolnienia są związane między innymi z tym, że Oracle zwiększa wydatki w innych obszarach oprogramowania, a także dokonuje kosztownych przejęć i planuje modyfikację swojej oferty. Bo cięcie kosztów i redukcja zatrudnienia w Oracle jest rozważana mimo 5-procentowego wzrostu sprzedaży w roku fiskalnym 2022 (zakończył się 31 maja), który osiągnął poziom 42,44 mld USD (choć jednocześnie dochód operacyjny firmy spadł o 28% rok do roku).

Oprócz tego w ubiegłym miesiącu firma sfinalizowała zakup firmy Cerner zajmującej się rozwijaniem systemów IT dla służby zdrowia za sumę 28,3 mld USD. Przejęcie to ma wzmocnić pozycję Oracle w sektorze technologii dla służby zdrowia. W wyniku tego przejęcia liczba pracowników Oracle wzrosła o około 28 tys. nowych osób.

Przewidywane cięcia zbiegają się też ze znaczącą inwestycją w TikTok, popularną aplikację wideo należącą do chińskiej firmy ByteDance, która od 2020 roku korzysta z chmurowej platformy Oracle.

Oracle jest niekwestionowanym liderem na rynku oprogramowania bazodanowego, ale chce też rywalizować z innymi dostawcami usług cloud computing.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200