Oracle stawia na integrację

Najszybszy na świecie komputer biznesowy

Oracle Exadata Database Machine 2 to chyba najbardziej widoczne i promowane podczas OpenWorld nowe rozwiązanie Oracle’a, którego premiera odbyła się w połowie września.

"To najszybszy na świecie system komputerowy do obsługi hurtowni danych. Jest to jednocześnie pierwsze tego typu rozwiązanie przeznaczone do obsługi systemów transakcyjnych OLTP, z wydajnością wielokrotnie przewyższającą dostępne obecnie na rynku produkty" - podkreślał Larry Ellison, a wszystkim wystąpieniom plenarnym towarzyszyła umieszczona na scenie szafa z systemem Database Machine.

Oracle stawia na integrację

Sun-Oracle Exadata Database Machine 2 to najbardziej eksponowany produkt na OpenWorld.

Ale prezentacja liczb mówiących o parametrach i wynikach testów jest mało obrazowym uzasadnieniem tego typu stwierdzeń, dlatego Larry Ellison zdecydował się na bardziej przyciągające uwagę widowni i mediów porównania.

Choć na wykresach pojawiły się słupki z wydajnością porównywalnych systemów Hitachi, Teradata i Netezza, to głównym bohaterem był IBM i jego systemy. Najwydajniejszy komputer IBM, składający się z 78 szaf stelażowych i obsługujący bazę DB2, ma wydajność taką jak Exadata Database Machine 2 z bazą Oracle umieszczony w zaledwie 9 szafach - zapewniał Larry Ellison. Jednocześnie system Oracle’a ma cenę ok. 4-krotnie niższą.

Żeby wzmocnić przekaz marketingowy, Oracle ogłosił otwarty konkurs na prezentację systemu OLTP opartego na sprzęcie IBM, którego wydajność będzie mniej niż 2-krotnie niższa od Oracle Database Machine - nagrodą jest 10 mln USD. Jednocześnie Larry Ellison publicznie zaprosił IBM do udziału w tym konkursie.

Wysoka wydajność systemu Oracle’a nie budzi jednak wątpliwości. Exadata Database Machine 2 wykorzystuje bowiem nowe zaawansowane rozwiązania techniczne, takie jak pamięć Flash (o dużej pojemności - 5 TB na stelaż) oraz złącza InfiniBand o przepustowości 40 Mb/s (zagregowane pasmo przenoszenia to 880 Gb/s). Należy tu podkreślić, że pamięcią Flash nie są dyski SSD, a specjalnie zaprojektowane przez Sun karty wykorzystujące przepustowość szyn PCIe.

Można zauważyć, że pierwsza, zaprezentowana rok temu wersja Oracle Database Machine została opracowana przy współpracy z HP i wykorzystywała rozwiązania sprzętowe tego producenta. Obecnie Oracle wycofał się z tej współpracy i zdecydował się na rozwiązania Sun Microsystems, co wydaje się dość logicznym rozwiązaniem w perspektywie fuzji tych firm.

Podczas OpenWorld przedstawiciele IBM nie występowali na sesjach plenarnych, tak jak Ann Livermore z HP, Michael Dell lub S Gopalakrishnan (prezes Infosys), ale firma ta widniała wśród sponsorów konferencji i zainwestowała w duże stoisko na sali wystawowej. Natomiast tuż przed jej rozpoczęciem IBM zapowiedział, że w grudniu tego roku wprowadzi nową wersję systemu klastrowego pureScale, która spowoduje, że oprogramowanie DB2 uruchamiane na serwerach Power 550 Express i Power 595 pracujących pod kontrolą systemów Unix lub Linux pokona Exadata Database Machine pod względem skalowalności, wydajności, a także ceny.

To bardzo dobra wiadomość dla użytkowników korporacyjnych, którzy planują inwestycje w hurtownie danych lub systemy OLTP. Konkurencja między firmami Oracle i IBM zapowiada się bardzo ciekawie i można oczekiwać zarówno niższych cen na tego typu systemy, jak i pojawiania się kolejnych innowacyjnych rozwiązań technicznych.


TOP 200