Oracle rezygnuje z rozwoju platformy OpenSolaris

Oracle nie zamierza dłużej rozwijać przejętej wraz z firmą Sun platformy OpenSolaris i będzie koncentrować się tylko na komercyjnej, zamkniętej wersji systemu. Takie wnioski wynikają z dokumentu rozesłanego do pracowników firmy.

Z ujawnionych informacji wynika, że Oracle zamierza koncentrować się wyłącznie na komercyjnej wersji systemu operacyjnego Solaris. Koncern nie będzie udostępniać binariów innych odmian tej platformy, w tym również systemu OpenSolaris w wersji 2010.05 i nowszych. Oracle rezygnuje również z regularnego udostępniania kodu źródłowego systemu Solaris wedle dotychczasowych zasad. Stosowne aktualizacje źródeł mają pojawiać się dopiero po udostępnieniu w pełni funkcjonalnych wersji komercyjnych. Kod źródłowy rozwojowych wersji systemu dostępny będą wyłącznie dla partnerów Oracle w ramach sieci Oracle Technology Network. Zapowiadane jest jednak elastyczne podejście do kwestii licencjonowania fragmentów kodu.

Oracle rezygnuje z rozwoju platformy OpenSolaris

Wedle zapowiedzi z kodu źródłowego systemu Solaris nie znikną zapisy licencji CDDL. Mimo to przedstawiciele Oracle nie wykluczają, że niektóre nowe rozwiązania będą licencjonowane w odmienny sposób. Niezależnie od tego zredukowana zostanie liczba publikowanych zaleceń i dokumentów technicznych. Koncern ma nadal aktywnie angażować się w działania społeczności skupionych wokół innych projektów - związanych m.in. z rozwojem serwera Apache, języka Perl i implementacji standardu OpenSSL dla środowiska Solaris.

Zobacz również:

  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania

Plany koncernu Oracle w zakresie rozwoju komercyjnej wersji platformy Solaris zakładają, że w przyszłym roku na rynku zadebiutuje system Solaris 11. Natomiast jeszcze w tym roku udostępniona ma zostać darmowa, przeznaczona dla deweloperów platforma Solaris 11 Express. Z treści ujawnionego pisma można równiez wnioskować, że system Solaris będzie przynajmniej częściowo rozwijany pod kątem bliższej integracji z oprogramowaniem biznesowym Oracle. Zapowiadana jest również specjalna oferta migracji do platformy Solaris 11 skierowana do komercyjnych użytkowników środowiska OpenSolaris. Przedstawiciele Oracle podkreślają również chęć kontynuowania współpracy z deweloperami zaangażowanymi w projekt OpenSolaris. Rozwijana ma być m.in. społeczność uczestnicząca w rozwoju platformy Solaris.

Z treści opublikowanych dokumentów wynika także, że decyzja o zakończeniu wsparcia dla projektu OpenSolaris jest podyktowana m.in. ograniczonym zespołem deweloperów, którzy mieliby angażować się w rozwoju bezpłatnej wersji systemów oraz chęcią podniesienia konkurencyjności platformy. "Popularyzacja naszych rozwiązań technologicznych ma przyczynić się do osiągnięcia celów biznesowych firmy Oracle, a nie stanowić źródło innowacyjności dla konkurentów" - czytamy w ujawnionym piśmie. Strategia koncernu zakłada bowiem, że rozwój systemu operacyjnego Solaris przyczyni się do wzrostu sprzedaży rozwiązań serwerowych przejętych wraz z firmą Sun oraz własnego oprogramowania Oracle.

Zdaniem analityków Oracle zaczyna stopniowo realizować kompleksową strategię dotyczącą rozwiązań przejętych wraz z Sun Microsystems. Zapowiadany niedawno plan rozwoju serwerów SPARC, konsolidacja sieci partnerskiej oraz oskarżenia wobec Google w sprawie implementacji języka Java, to dopiero początek planowanych działań. Warto dodać, że niemal dokładnie miesiąc temu członkowie zarządu projektu OpenSolaris zarzucili kierownictwu Oracle brak zainteresowania rozwojem systemu oraz chęci współpracy. Zagrożono, że jeśli sytuacja nie zmieni się do 16 sierpnia, to zarząd projektu OpenSolaris zostanie rozwiązany. Zgodnie ze statutem projektu w takim przypadku nadzór nad pracami realizowanymi przez społeczność open source w zakresie systemu OpenSolaris przejdzie w ręce władz Oracle. W obecnej sytuacji dalszy los projektu wydaje się być przesądzony. Członkowie społeczności zaangażowanej w rozwój systemu OpenSolaris zapowiadają jednak kontynuowanie prac rozwojowych niezależnie od koncernu Oracle w ramach innego projektu.

Czytaj też:

Sun Microsystems Poland już oficjalnie częścią Oracle Polska

SAP zapłaci Oracle gigantyczne odszkodowanie?

Oracle obiecuje dbać o MySQL

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200