Oracle prezentuje GraalOS dla bezserwerowej Javy

GraalOS opiera się na GraalVM Native Image. Ma być ułatwieniem dla programistów.

cottonbro studio/ pexels

Oracle wprowadził GraalOS, wysokowydajną bezserwerową technologię wdrażania aplikacji opartych na Javie, która obiecuje pomóc programistom poprawić responsywność aplikacji i obniżyć koszty.

GraalOS wykorzystuje technologię GraalVM Native Image do kompilacji kodu Java do samodzielnego pliku wykonywalnego, wykorzystując procesory x64 i AArch 64 w Oracle Cloud Infrastructure (OCI). Aplikacje zasilane przez GraalOS powinny wymagać znacznie mniej pamięci, dzięki kompilacji Native Image z wyprzedzeniem i być tańsze w obsłudze, poinformowała firma Oracle.

Zobacz również:

  • Większa wydajność nie oznacza większego TCO

Aplikacje GraalOS są automatycznie zawieszane i wznawiane po wywołaniu, bez kosztów bezczynności. Zdolność do zawieszania i szybkiego wznawiania bezczynnych aplikacji oznacza również brak kosztów zimnego startu, według Oracle. Firma twierdzi, że pierwszym zastosowaniem GraalOS będzie dostarczanie funkcji przynoszących korzyści użytkownikom OCI Functions. Pełna platforma wdrażania aplikacji dla GraalOS planowana jest na 2024 rok.

GraalOS uruchamia bezpośrednio natywne pliki wykonywalne systemu Linux, wykorzystując postępy w izolacji aplikacji wymuszonej sprzętowo. Tryb ten eliminuje potrzebę pakowania aplikacji do kontenera, eliminując wyzwania, takie jak wybór bezpiecznego obrazu kontenera i zapewnienie, że najnowsze poprawki bezpieczeństwa są na miejscu i regularnie aktualizowane. Obsługiwane są również stanowe i bezstanowe mikrousługi i funkcje.

W powiązanym ruchu, Oracle 19 września ogłosił dostępność Oracle GraalVM dla JDK (Java Development Kit) 21, obsługującego funkcje Java 21, takie jak wirtualne wątki i ulepszenia wydajności Native Image. JDK 21 został wydany 19 września.

GraalVM, dostępny na stronie internetowej Oracle, służy jako wysokowydajny JDK do przyspieszenia działania aplikacji Java i opartych na JVM oraz upraszcza natywne usługi Java w chmurze. Obsługiwana jest również obsługa aplikacji poliglotycznych do przekazywania wartości między językami.

Źródło: Infoworld

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200