Oracle obiecuje dbać o MySQL

Przedstawiciele koncernu zobowiązali się również utrzymywać, rozwijać i udostępniać bezpłatnie interfejs API Storage Engine. Zgodnie z zapowiedziami, Oracle ma zmienić dotychczasową politykę Suna w kwestii egzekucji praw autorskich od firm implementujących interfejsy API Pluggable Storage Engine Architecture jako narzędzia umożliwiające prosty dostęp do informacji zapisanych w bazach, opartych na MySQL. Oracle nie będzie dochodził przysługujących mu praw od firm korzystających z tych interfejsów w rozwiązaniach opartych na licencjach innych niż GPL. Komercyjna licencja nie będzie wymagana też m.in. od dostawców rozwiązań z zakresu składowania danych, którzy zamierzają implementować w swoich systemach wspomniane API. Koncern ma zadbać o spójność tworzonej w przyszłości dokumentacji z materiałami obecnie publikowanymi przez Suna.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Oracle zamierza zwiększyć nakłady na rozwój bazy MySQL. Oficjalne pismo zawiera deklarację, że co roku, przez trzy lata od zamknięcia transakcji przejęcia Suna, firma przeznaczy na R&D związane z MySQL co najmniej 24 mln USD, a więc tyle, ile w ostatnim roku rozliczeniowym na rozwój bazy przeznaczył Sun. Finansowany ma być zarówno rozwój bazy na licencji GPL, jak i komercyjnej wersji.

W sześć miesięcy po sfinalizowaniu transakcji powołana zostanie specjalna komisja zajmująca się opiniowaniem strategii i wyznaczaniem priorytetowych kierunków rozwoju MySQL. W jej skład wejść mają m.in. bezpośredni użytkownicy rozwiązań bazodanowych i wybrani klienci komercyjni. Komisja - funkcjonująca jako organ doradczy - ma mieć bezpośredni wpływ na działania Oracle. Podobna, ale odrębna komisja zostanie powołana w odniesieniu do potrzeb dostawców rozwiązań z zakresu składowania danych i systemów bazodanowych opartych na MySQL. Oba organy mają być finansowane ze środków Oracle.

Oracle MySQL już niedługo?

Jeśli przedstawiciele Komisji Europejskiej uznają deklaracje Oracle za wystarczające, to transakcja kupna Sun Microsystems może zostać sfinalizowana na przełomie stycznia i lutego. Przed zatwierdzeniem planów przejęcia Suna muszą odbyć się jeszcze tylko konsultacje z właściwymi przedstawicielami rządów wszystkich 27 krajów UE. Zwykle jednak jest to tylko formalność. Oficjalna decyzja Komisji Europejskiej ma zapaść w styczniu br. Fuzję zaakceptowali już m.in. udziałowcy obu firm oraz amerykański Departament Sprawiedliwości.

Według nieoficjalnych doniesień, przedstawiciele Oracle przekonali już Komisję Europejską, że fuzja z Sunem nie zagrozi konkurencyjności na rynku baz danych oraz bezpiecznemu i niezależnemu rozwojowi MySQL. Warto jednak dodać, że większość deklaracji Oracle dotyczy jedynie pięciu najbliższych lat. Co później amerykański koncern zrobi z najpopularniejszą, publikowaną na licencji open source bazą danych? Nie wiadomo.


TOP 200