Oracle obiecuje dbać o MySQL

Amerykański gigant zobowiązał się, że po przejęciu Sun Microsystems zadba o rozwój bazy danych MySQL, również w wersji publikowanej na licencji GPL. Zmiany obejmą jednak politykę licencjonowania.

Osiem miesięcy temu świat obiegła informacja, że Oracle zamierza kupić Sun Microsystems. Transakcja wyceniana na 7,4 mld USD może mieć poważne skutki dla przyszłości całej branży IT (pisaliśmy o tym w Computerworld 40-41/2009 - "Jak Oracle <<wykorzysta>> Javę?"). W ręce Oracle trafi m.in. sprzęt serwerowy Sun, system operacyjny Solaris oraz baza danych MySQL. O konkretnych planach ich wykorzystania nadal wiadomo stosunkowo niewiele. Przedstawiciele Oracle nie chcą zdradzać konkretów do czasu zamknięcia transakcji. Na początku września 2009 r. zamiary Oracle względem konkurencyjnej dla własnych rozwiązań bazy danych wzbudziły wątpliwości Komisji Europejskiej. W ten sposób proces zakończenia największej w ostatnim czasie fuzji w branży IT stanął w miejscu na kilka miesięcy. Do opinii publicznej docierały głównie nawoływania do szybkiego zakończenia transakcji i przerwania sytuacji patowej negatywnie wpływającej na - nienajlepszą skądinąd - sytuację Suna oraz głosy zwolenników i przeciwników pozostawienia bazy MySQL w rękach Oracle.

W połowie grudnia 2009 r. odbyło się wreszcie oficjalne przesłuchanie przedstawicieli Oracle przed Komisją Europejską. Podczas rozmów, ze strony kierownictwa amerykańskiego koncernu padło szereg deklaracji związanych z polityką dotyczącą bazy danych MySQL po przejęciu Sun Microsystems. Kilka dni później przedstawiciele Oracle wystosowali oficjalne pismo zawierające 10 zobowiązań związanych z bazą MySQL. Publiczna deklaracja ma zagwarantować stabilny rozwój silnika bazodanowego, powiązanych z nim rozwiązań oraz bezpieczeństwo dla firm trzecich wykorzystujących rozwiązania oparte na MySQL w swojej działalności komercyjnej.

MySQL prawie jak dotychczas

Oracle obiecuje dbać o MySQL

Z jakiej podstawowej bazy danych korzysta Twoja ? rma?

Najważniejszą deklaracją jest obietnica kontynuowania polityki związanej z równoległym rozwojem MySQL w wersji komercyjnej i publikowanej na licencji GPL. Kod źródłowy MySQL Community Edition ma być dostępny bezpłatnie i publikowany na niezmienionych zasadach. Komercyjne wersje bazy będą wydawane jednocześnie z publikowanymi na zasadach GPL. Z oficjalnego komunikatu wynika także, że posiadaczom komercyjnych licencji bazy MySQL zaproponowane zostanie m.in. ich przedłużenie. Niezmienione warunki licencjonowania mają obowiązywać co najmniej do grudnia 2014 r. Korzystanie z usług wsparcia Oracle ma pozostać dobrowolne. Oracle zobowiązał się bowiem nie narzucać swoich usług nabywcom MySQL. Jednocześnie, dotychczasowi posiadacze komercyjnych licencji będą mogli przedłużyć umowy na wsparcie techniczne wedle własnych preferencji i wybranych opcji płatności.

Przedstawiciele koncernu zobowiązali się również utrzymywać, rozwijać i udostępniać bezpłatnie interfejs API Storage Engine. Zgodnie z zapowiedziami, Oracle ma zmienić dotychczasową politykę Suna w kwestii egzekucji praw autorskich od firm implementujących interfejsy API Pluggable Storage Engine Architecture jako narzędzia umożliwiające prosty dostęp do informacji zapisanych w bazach, opartych na MySQL. Oracle nie będzie dochodził przysługujących mu praw od firm korzystających z tych interfejsów w rozwiązaniach opartych na licencjach innych niż GPL. Komercyjna licencja nie będzie wymagana też m.in. od dostawców rozwiązań z zakresu składowania danych, którzy zamierzają implementować w swoich systemach wspomniane API. Koncern ma zadbać o spójność tworzonej w przyszłości dokumentacji z materiałami obecnie publikowanymi przez Suna.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Oracle zamierza zwiększyć nakłady na rozwój bazy MySQL. Oficjalne pismo zawiera deklarację, że co roku, przez trzy lata od zamknięcia transakcji przejęcia Suna, firma przeznaczy na R&D związane z MySQL co najmniej 24 mln USD, a więc tyle, ile w ostatnim roku rozliczeniowym na rozwój bazy przeznaczył Sun. Finansowany ma być zarówno rozwój bazy na licencji GPL, jak i komercyjnej wersji. W sześć miesięcy po sfinalizowaniu transakcji powołana zostanie specjalna komisja zajmująca się opiniowaniem strategii i wyznaczaniem priorytetowych kierunków rozwoju MySQL. W jej skład wejść mają m.in. bezpośredni użytkownicy rozwiązań bazodanowych i wybrani klienci komercyjni. Komisja - funkcjonująca jako organ doradczy - ma mieć bezpośredni wpływ na działania Oracle. Podobna, ale odrębna komisja zostanie powołana w odniesieniu do potrzeb dostawców rozwiązań z zakresu składowania danych i systemów bazodanowych opartych na MySQL. Oba organy mają być finansowane ze środków Oracle.

Oracle MySQL już niedługo?

Jeśli przedstawiciele Komisji Europejskiej uznają deklaracje Oracle za wystarczające, to transakcja kupna Sun Microsystems może zostać sfinalizowana na przełomie stycznia i lutego. Przed zatwierdzeniem planów przejęcia Suna muszą odbyć się jeszcze tylko konsultacje z właściwymi przedstawicielami rządów wszystkich 27 krajów UE. Zwykle jednak jest to tylko formalność. Oficjalna decyzja Komisji Europejskiej ma zapaść w styczniu br. Fuzję zaakceptowali już m.in. udziałowcy obu firm oraz amerykański Departament Sprawiedliwości. Według nieoficjalnych doniesień, przedstawiciele Oracle przekonali już Komisję Europejską, że fuzja z Sunem nie zagrozi konkurencyjności na rynku baz danych oraz bezpiecznemu i niezależnemu rozwojowi MySQL. Warto jednak dodać, że większość deklaracji Oracle dotyczy jedynie pięciu najbliższych lat. Co później amerykański koncern zrobi z najpopularniejszą, publikowaną na licencji open source bazą danych? Nie wiadomo.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200