Oracle może kontynuować wrogie przejęcie

Amerykański sąd wyraził zgodę na kontynuowanie przez Oracle'a, trwającej od 15 miesięcy, próby przejęcia PeopleSoftu.

Amerykański sąd wyraził zgodę na kontynuowanie przez Oracle'a, trwającej od 15 miesięcy, próby przejęcia PeopleSoftu.

W toku jest postępowanie w tej samej sprawie prowadzone przez Komisję Europejską. Wartość transakcji - zmieniającej się już kilkakrotnie - to obecnie 7,7 mld USD. Oznacza to, że amerykański departament sprawiedliwości (DOJ) nie zdołał przekonać sądu, że wielomiliardowa fuzja dwóch producentów systemów ERP może negatywnie wpłynąć na konkurencyjność tego rynku. O wyroku na korzyść Oracle'a spekulowano od jakiegoś czasu. Spółka ma jedną przeszkodę mniej na drodze do wchłonięcia rywala. Teraz musi zmierzyć się z zapisami w statucie PeopleSoftu i jej akcjonariuszami niechętnymi - jak dotąd - do sprzedaży akcji tej firmy.

DOJ, który przed sądem zabiegał o zablokowanie transakcji, ma teraz dziesięć dni na odwołanie się od wyroku sądu. Oracle - w reakcji na wyrok - wysłał do zarządu PeopleSoftu pismo z propozycją spotkania. Wcześniej zarząd PeopleSoftu wielokrotnie odrzucał oferty Oracle'a. Teraz spółkę tę czeka bowiem najtrudniejsze zadanie - przekonanie konkurenta do usunięcia ze statutu zapisów, dzięki którym ze względu na zbyt wysokie koszty skuteczna staje się obrona przed wrogim przejęciem. Spółki na pewno spotkają się w sądzie 27 września br., kiedy rozpocznie się przesłuchanie w sprawie, którą założył Oracle, domagając się usunięcia nieprzyjaznych zapisów.

Inna prawna batalia pomiędzy firmami będzie dotyczyć zarzutów PeopleSoftu wobec rywala o działanie na szkodę, co potwierdzają dość wyraźnie wyniki finansowe tego producenta. Sprzedaż PeopleSoftu obniżyła się do 647 mln USD, wobec prognozowanych przychodów 655-665 mln USD. Natomiast zysk netto spółki spadł o 70% do 11 mln USD (36,5 mln USD w analogicznym okresie roku ubiegłego).

Być może wkrótce władze spółki podadzą też prognozę na trzeci kwartał.

Wcześniej zastrzegały, że wstrzymają się z informacjami o rezultatach do czasu ogłoszenia wyroku.

PeopleSoft w pozwie przeciw konkurentowi żąda odszkodowania kompensacyjnego w wysokości ponad miliarda dolarów. Termin kolejnego procesu między PeopleSoft a Oracle został wyznaczony na 1 listopada 2004 r.


TOP 200