Oracle inwestuje w firmę linuxową

Zdaniem analityków, umowa z TurboLinuxem może zaowocować pojawieniem się rozwiązań linuxowych w takich obszarach, które do tej pory w ogóle nie były brane pod uwagę.

Oracle kupuje udziały i zawiązuje długoterminową strategiczną umowę z firmą TurboLinux, dystrybutorem systemu Linux i producentem rozwiązań linuxowych dla przedsiębiorstw. Wartość inwestycji nie została ujawniona, wiadomo jednak, że Oracle będzie mniejszościowym udziałowcem linuxowej firmy.

Umowa pozwoli TurboLinuxowi m.in. na przystosowanie własnej wersji Linuxa do optymalnego działania bazy danych Oracle8i, ze szczególnym uwzględnieniem zastosowań dla aplikacji handlu elektronicznego o krytycznym znaczeniu dla firm.

"Wierzymy, że TurboLinux będzie pierwszą dystrybucją Linuxa, współpracującą z nowymi 64-bitowymi procesorami Intela, a ponadto jesteśmy liderami w rozwiązaniach klastrowych dla tego systemu. Zawierając umowę z Oracle, możemy lepiej obsłużyć naszych klientów korporacyjnych oferując wysoko wydajne i wysoko dostępne rozwiązania linuxowe" - stwierdził Cliff Miller, dyrektor wykonawczy TurboLinuxa.

Zdaniem analityków, umowa ta może zaowocować pojawieniem się rozwiązań linuxowych w takich obszarach, które do tej pory w ogóle nie były brane pod uwagę.

"Linux zaczął być używany do czegoś więcej niż tylko jako podstawa do aplikacji internetowych, a wsparcie dla dystrybucji bazodanowej stało się kluczowe dla tego typu rozwiązań. Umowa ta prawdopodobnie pomoże przy wprowadzaniu Linuxa do organizacji, które nie rozważały wykorzystania tej platformy w przeszłości" - twierdzi jeden z analityków International Data Corporation (IDC).

Przedstawiciele Oracle i TurboLinuxa uważają, że TurboLinux Server zaoferuje konkurencyjną wydajność dla różnych bazodanowych zastosowań w przedsiębiorstwach, również tych wymagających obsługi dużego (do 4 GB) obszaru pamięci w intelowskich systemach IA-32.

***

Udostępniono kod Linuxa dla platformy IA-64

CeBIT: Linux zyskuje coraz większą popularność

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200