Oracle i IBM zapowiadają "renesans" Javy

Przedstawiciele koncernów Oracle oraz IBM zapewniają, że kolejne wersje Javy wprowadzą zupełnie nową jakość i spowodują prawdziwy renesans tej technologii. Podczas wspólnego wystąpienia na konferencji EclipseCon 2011 Mark Reinhold i John Duimovich zapowiedzieli m.in., że z czasem może nastąpić połączenie dwóch linii rozwojowych Javy - SE (Standard Edition) oraz ME (Micro Edition).

Reinhold jest głównym architektem Javy w Oracle, zaś Duimovich - głównym inżynierem ds. Javy w IBM. Obaj panowie zaczęli swoje wystąpienie na EclipseCon 2011 od przypomnienia, że ich pracodawcy zamierzają ściśle współpracować na rzecz rozwoju technologii stworzonej 16 lat temu przez Jamesa Goslinga (który odszedł z Sun Microsystems krótko po tym, jak firma ta została przejęta przed Oracle) - chodzi tu m.in. o udział w projekcie OpenJDK.

Mark Reinhold powiedział m.in., że w ostatnim czasie prace nad Javą zostały mocno zahamowane - głównie z powodu przestojów w Java Community Process oraz problemów Suna. "Na szczęście Suna przejął Oracle i udało nam się przełamać ten impas. Teraz wszystko znów ruszyło do przodu" - stwierdził przedstawiciel Oracle.

Zobacz również:

  • IBM wprowadza Watsonx do tłumaczenia programów COBOL na kod Java
  • Większa wydajność nie oznacza większego TCO
  • IBM wprowadza watsonx.governance

"Naszym celem nr 1 jest... utrzymanie Javy na pozycji nr 1" - mówił Reinhold, który przypomniał też, że wiele produktów Oracle'a napisanych jest właśnie w Javie. Wtórował mu w tym Duimovich z IBM-a - "My również mamy wiele oprogramowania stworzonego w Javie, mamy też duże doświadczenie w pracy z tym środowiskiem i wierzymy, że jesteśmy w stanie je usprawnić. Zależy nam na tym, by Java pozostała nr 1".

Reinhold mówił również dużo o kolejnych wydaniach platformy - oznaczonych numerami 7 i 8. Wersja 7 ma się pojawić wkrótce (prawdopodobnie w lipcu) i znajdą się w nim liczne usprawnienia (m.in. funkcje związane z dynamicznym programowaniem, nowe interfejsy API itp.).

Java 8 planowana jest na koniec roku 2012 - ma to być pierwsze znaczące wydanie tego języka, które będzie zbudowane modułowo (do tego celu ma zostać wykorzystany framework OSGi).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200