Oracle dostarczy nowe usługi chmurowe

Podczas konferencji Oracle OpenWorld, Larry Ellison zapowiedział wprowadzenie nowych usług i platform w modelu cloud computing. Zadaniem nowych usług będzie ułatwienie firmom przeniesienia do chmury wielu procesów, które dotąd działały wyłącznie w firmowym środowisku IT, przy czym możliwa jest także migracja w drugą stronę.

Oracle dostarcza coraz więcej usług związanych z hostowaniem platform i aplikacji przeznaczonych do obsługi przedsiębiorstw. Oprócz kompletnych rozwiązań klasy ERP i CRM Oracle wprowadza także usługi, które dostarczą przedsiębiorstwom elastyczną i wysoce skalowalną platformę do uruchomienia istniejących aplikacji.

Oracle dostarczy nowe usługi chmurowe

Larry Ellison przedstawia nowe usługi chmurowe Oracle

Dzięki nowym narzędziom możliwa jest migracja istniejącego oprogramowania z firmowego środowiska IT w modelu on premises do chmury, a także w odwrotnym kierunku, zależnie od potrzeb. Możliwa jest także konfiguracja hybrydowa, w której część aplikacji będzie pracować w chmurze, a pozostałe nadal będą eksploatowane w firmowym środowisku IT, przy czym będą połączone z chmurą za pomocą specjalizowanych narzędzi.

Zobacz również:

 • Nowa platforma Java 17
 • Platforma Red Hat OpenShift 16.2 już dostępna
 • Rozwiązania chmurowe Scaleway będą dostępne na platformie ArrowSphere

Wprowadzone nowe usługi i platformy to:

 • Big Data Cloud – umożliwia analizowanie i przetwarzanie dużych zbiorów danych za pomocą narzędzia Hadoop. Środowisko to jest zintegrowane z innymi usługami chmurowymi Oracle, charakteryzuje się elastycznością, łatwością zarządzania i prostotą pracy.
 • Mobile Cloud – przeznaczona do szybkiego uruchamiania aplikacji mobilnych klasy enterprise połączonych z usługami przetwarzania danych działającymi w chmurze. Usługa ta ma uprościć budowanie i zarządzanie aplikacjami, które będą pracować na różnych urządzeniach takich jak na przykład smartfony i tablety z systemami iOS oraz Android.
 • Integration Cloud – jest związana z projektowaniem, wdrażaniem, monitorowaniem i zarządzaniem narzędzi do połączeń między różnymi usługami chmurowymi oraz instancjami aplikacji pracującymi lokalnie w środowisku firmowego IT.
 • Process Cloud – umożliwia projektowanie, wdrażanie, optymalizację i zarządzanie obsługą procesów biznesowych w celu poprawy elastyczności, efektywności i produktywności pracy organizacji.
 • Node.js Cloud – chmura ta jest przeznaczona do szybkiego wdrażania aplikacji napisanych w JavaScripcie. Usługa działa przy wykorzystaniu infrastruktury Oracle i zawiera wszystkie niezbędne biblioteki oraz narzędzia.
 • Java SE Cloud – usługa umożliwia szybkie uruchomienie aplikacji napisanych w języku JavaSE 7 lub 8, razem ze wszystkimi niezbędnymi bibliotekami lub frameworkami i narzędziami zarządzania oraz integracji.
 • Database Cloud – dostarcza dedykowaną instancję bazy danych Oracle (w wersji 11 lub 12), która może zawierać także usługi związane z wysoką dostępnością (automatycznie kreowana baza standby), backupem (posiada typowe scenariusze wykonywania kopii bezpieczeństwa), a także usługami wprowadzania poprawek zgodnie z wybranym harmonogramem.
 • Database Backup Cloud – umożliwia wykonywanie kopii bezpieczeństwa baz danych pracujących w środowisku firmowego IT do chmury zarządzanej przez Oracle. Obsługuje szyfrowanie, kompresję, a także trzykierunkowy mirroring, opracowany pod kątem wymagań disaster recovery
 • Java Cloud – dostarcza klastry serwerów aplikacyjnych WebLogic, umożliwiając szybkie wdrożenie aplikacji Java. Usługa posiada opcje związane z automatycznym backupem, odtwarzaniem danych, wprowadzaniem poprawek oraz wysoką dostępnością.
 • Messaging Cloud – dostarcza środowiska komunikacji między składnikami oprogramowania.
 • Developer Cloud – wprowadza platformę chmurową dla deweloperów przeznaczoną do tworzenia aplikacji. Obsługuje zarządzanie cyklem życia aplikacji, a także komunikację między członkami grupy roboczej.
 • Business Intelligence Cloud – jej zadaniem jest ułatwienie tworzenia interaktywnych raportów przeznaczonych do przeglądania przez Internet oraz na urządzeniach mobilnych.
 • Documents Cloud – dostarcza zasoby składowania firmowych dokumentów, uwzględniając synchronizację wersji między urządzeniami stacjonarnymi i mobilnymi, a także między środowiskami chmury i firmowego IT w modelu on premises.

Larry Ellison (były prezes Oracle) zapowiedział także wprowadzenie usług cloud computing polegających na udostępnianiu platformy przetwarzania i składowania danych podobnej do Amazon EC2 lub Microsoft Azure. Jak informuje Oracle, koszt tych usług będzie porównywalny do konkurencji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200