Oracle decyduje się na porzucenie wtyczki Java

Rozszerzenie do przeglądarki o nazwie Java, wykorzystywane np. do uruchamiania aplikacji na stronach internetowych lub gier online, jest często celem ataku cyberprzestępców. Oracle, czyli firma odpowiedzialna za rozwój Javy, zdecydowała się zakończyć rozwój swojej wtyczki.

Oracle rozpoczyna proces wygaszania swojego projektu, ale Java nie zniknie tak szybko z internetu. Rozwój wtyczki do przeglądarek internetowych zostanie zakończony za mniej więcej rok. W kolejnej wersji JDK (Java Development Kit) oznaczonej numerem 9 rozszerzenie do przeglądarki nie będzie już dostępne.

JDK 9 powinno pojawić się na rynku w marcu 2017 roku, ale do tego czasu popularne przeglądarki internetowe i tak już nie będą wspierać wtyczki Java. Mozilla zapowiedziała usunięcie możliwości instalowania wtyczek do końca 2016 roku.

Zobacz również:

  • Wszystkie problemy macOS 14.4 - lepiej nie aktualizować Maców
  • Chrome lepiej zadba o prywatność użytkowników. Czy na pewno?

Chrome już teraz nie wspiera wtyczek wykorzystujących standard NPAPI (Netscape Plugin Application Programming Interface), czyli takich jak Java i Microsoft Silverlight. Microsoft Edge, czyli przeglądarka w Windows 10, od samego początku nie oferuje obsługi takich wtyczek.

Jeśli nic się nie zmieni, w 2017 roku spośród popularnych przeglądarek internetowych wyłącznie desktopowe wydania Internet Explorera i Safari nadal będą wspierać wtyczki w standardzie NPAPI. W tym kontekście konieczność zaprzestania rozwoju wtyczki Java przez Oracle była nie tyle decyzją, co koniecznością wymuszoną przez okoliczności.

Oracle decyduje się na porzucenie wtyczki Java

Zdjęcie: Peter Sayer

Oracle nie zdecydowało się na napisanie nowej wersji wtyczki Java, ponieważ firma musiałaby przygotować osobną wersję dla każdej z przeglądarek, a w zależności od dostępnego API poszczególne wersje Javy mogłyby mieć różną funkcjonalność.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200