Oracle coraz większy, kogo teraz przejmie?

Baza w pamięci operacyjnej?

Mimo tego, że Larry Ellison wielokrotnie sceptycznie wypowiadał się na temat technologii in-memory, tegorocznej konferencji OpenWorld towarzyszyć ma debiut rynkowy opartego właśnie na mechanizmach przetwarzania w pamięci operacyjnej rozwiązania pozwalającego na dalsze podniesienie wydajności systemów linii Exadata. Zdaniem analityków rozwiązanie takie może bazować na założeniach opracowanego przez firmę HP i przejętego przez Oracle w 2005 roku silnika bazodanowego TimesTen. Tymczasem SAP, główny konkurent Oracle w segmencie oprogramowania biznesowego, reorganizuje długofalową strategię rozwoju aplikacji pod kątem jak największego wykorzystania technologii przetwarzania dużych ilości danych bezpośrednio w pamięci operacyjnej. Docelowo rozwiązania tego typu mają pozwolić na uniezależnienie systemów biznesowych SAP, w tym również oprogramowania klasy ERP, od typowych baz danych. Mowa tu głównie o środowisku bazodanowym Oracle, na którym bazuje znaczna część instalacji systemów transakcyjnych SAP.

Ruch w stronę mobilności

Według ekspertów jednym z nielicznych obszarów, których nie obejmuje oferta oprogramowania Oracle są aplikacje mobilne. Amerykański koncern dość ostrożnie rozwija własną ofertę w tym obszarze w przeciwieństwie do firmy SAP, która z rozwiązań mobilnych przejętej w połowie 2010 roku firmy Sybase, uczyniła jeden z trzech filarów rozwoju. Zdaniem analityków tematyka aplikacji mobilnych odegra istotną rolę podczas tegorocznej konferencji. Planowane są bowiem m.in. sesje poświęcone tworzeniu mobilnego oprogramowania biznesowego oraz przykłady firm, które z powodzeniem wykorzystują aplikacje Oracle z poziomu urządzeń przenośnych. Spodziewane są też odniesienia do rozwijanego przez firmę Google środowiska Android. Zdaniem przedstawicieli koncernu Oracle stworzona na potrzeby systemu Android implementacja języka Java narusza szereg patentów, które Oracle nabył wraz z firmą Sun Microsystems. Nie wiadomo jednak, czy padną konkretne zapowiedzi dotyczące strategii rozwoju oprogramowania Oracle pod kątem obsługi urządzeń mobilnych.

Zobacz również:

  • Większa wydajność nie oznacza większego TCO

Chmura w wydaniu Oracle

Chociaż przedstawiciele amerykańskiego koncernu wielokrotnie deklarowali, że rozwiązania aplikacyjno-sprzętowe Oracle mogą być z powodzeniem wykorzystywane do tworzenia tzw. prywatnych chmur obliczeniowych, to Larry Ellison zazwyczaj sceptycznie wypowiadał się na temat modelu cloud computing. Twierdził m.in., że jest to "bzdurny termin" wykorzystywany w celach marketingowych oraz w kontekście istniejących od lat rozwiązań IT. Wiele wskazuje jednak, że zmiany na rynku zdecydowały o radykalnej zmianie strategii Oracle w tym zakresie. Wiadomo bowiem, że jedno z najważniejszych wystąpień prezesa koncernu będzie w dużej mierze poświęcone właśnie wykorzystaniu rozwiązań Oracle w modelu cloud computing. Na rynku nieoficjalnie mówi się, że technologia ta będzie wręcz najważniejszym tematem tegorocznej konferencji.

Będzie niespodzianka?

Niewykluczone również, że konferencji OpenWorld towarzyszyć będą kolejne, spektakularne deklaracje kierownictwa Oracle. Z niedawnych zapowiedzi Marka Hurda, wiceprezesa Oracle wynika, że amerykański gigant zamierza kontynuować strategię rozwoju w drodze przejęć. Teraz jednak kolejne transakcje mają być skoncentrowane przede wszystkim na rozwoju oferty systemów biznesowych. Wedle zapowiedzi w kontekście potencjalnych przejęć Oracle zamierza koncentrować się na rozwiązaniach dedykowanych dla branży usług finansowych, bankowości oraz sektora telekomunikacyjnego. Warto wspomnieć, że od 2005 roku amerykański gigant wydał na przejęcia innych firm ponad 40 mld USD. W jednym z niedawnych wywiadów Mark Hurd stwierdził, że koncern Oracle dysponuje obecnie środkami rzędu 32 mld USD w gotówce lub krótkoterminowych papierach wartościowych. Za taką kwotę potencjalnie gigant mógłby kupić m.in. firmy Dell, Salesforce, czy Research In Motion. Wbrew pojawiającym się spekulacjom około 15 mld USD zabrakłoby jednak do przejęcia koncernu HP.


TOP 200