Oracle chce przejąć PeopleSoft

Wartość transakcji szacowana jest na 5,1 mld USD. Zaledwie przed kilkoma dniami, PeopleSoft poinformował o planach przejęcia J.D. Edwards. Wszystkie trzy firmy działają na rynku ERP. Przedstawiciele Oracle stwierdzili w oficjalnym komunikacie, że planowana przez PeopleSoft transakcja zakupu J.D. Edwards będzie musiała zostać ponownie rozważona. Szefowie PeopleSoft uważają z kolei propozycję Oracle za "wrogie przejęcie".

„Przejęcie PeopleSoft ma na celu wprowadzenie nowych funkcji do przyszłych wersji naszego pakietu E-Business Suite” – twierdzą przedstawiciele Oracle. Nowy właściciel - po zakończeniu transakcji - nie zamierza aktywnie rozwijać i sprzedawać rozwiązań PeopleSoft, chociaż będzie wspierał dotychczasowych klientów tej firmy.

W Polsce udział Oracle w rynku ERP niewiele zmieni się po zakończeniu transakcji, ponieważ PeopleSoft był dotychczas praktycznie na nim nieobecny. Pozyskiwał jednak coraz większych klientów, wśród nich Telekomunikację Polską i Grupę ING (wdrożenia systemów CRM). Na świecie zwiększy jednak dwukrotnie udział w sprzedaży systemów klasy ERP – do 10,8% (2,5 mld USD). Największy konkurent Oracle – SAP – ma 18 proc. udział.

Zobacz również:

  • SoftBank chce kupić kolejną brytyjską firmę projektującą układy scalone
  • Kolejna fala komputerów z ARM pojawi się pod koniec 2024 roku

Przypomnijmy, 3 czerwca (wtorek) PeopleSoft poinformował o zamiarze przejęcia za 1,7 mld USD jednego ze swoich konkurentów – J.D. Edwards. Po połączeniu obu firm – co miało nastąpić na jesieni br. – powstać miał drugi co do wielkości producent systemów ERP na świecie (ok. 8 proc. udziałów w rynku). PeopleSoft z JD Edwards miały ustępować jedynie SAP, wyprzedzając właśnie Oracle. PeopleSoft planował połączenie oferty obu firm i sprzedawanie jej dotychczasowym i nowym klientom. Dotyczyć to miało modułów finansowo-księgowych, kadrowo-płacowych, CRM i SCM PeopleSoft oraz zarządzania produkcją JDEdwards.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200