Oracle: MySQL jeszcze bardziej komercyjny

Nowe możliwości bazy takie jak skalowalność, bezpieczeństwo czy uwierzytelnianie znajdą się tylko w MySQL Enterptrise Edition.

Oracle wyposażył MySQL w kilka komercyjnych rozszerzeń zwiększając tym samym różnicę między sprzedawanym przez siebie produktem a dostępną bezpłatnie wersją bazy rozwijaną przez społeczność open source. Zdaniem Oracle, wprowadzona właśnie możliwość tworzenia pul wątków może znacznie poprawić wydajność i skalowalność dla aplikacji obsługujących dużą liczbę jednoczesnych połączeń. Ma to być szczególnie pomocne w systemach wieloprocesorowych (16 rdzeni i więcej).

Użytkownicy Enterprise Edition będą mogli korzystać z szablonów VM pozwalacjących na szybkie wdrażanie baz. W dodatkach znajdzie się także wsparcie dla Windows Server Failover Clustering i wiele poprawek związanych z uwierzytelnianiem.

Zobacz również:

  • TikTok zmienia strategię dotyczącą bezpieczeństwa danych
  • Wirusy na Androida - popularne i niebezpieczne zagrożenia

Nowe funkcje wraz z wcześniejszymi komercyjnymi rozszerzeniami takimi jak Enterprise Monitor będą dostępne dla obecnych użytkowników wersji enterprise. Jak zapewnia Oracle powinny wkrótce pojawić się jako 30-dniowa wersja testowa.

Społeczność skupiająca deweloperów MySQL baczenie obserwuje politykę Oracle wobec MySQL - odkąd firma przejęła ten projekt wraz z firmą Sun Microsystems (2010).

Koncern zapewnił wówczas publicznie, że MySQL będzie nadal otwartym i pełnowartościowym produktem, dostarczył też sporo istotnych poprawek do tej bazy. Decyzja korporacji o ograniczeniu dostępu do nowych rozszerzeń tylko do klientów wersji enterprise i nie udostępnienie ich dla wersji społecznościowej projektu jest powszechną praktyką firm komercyjnych związanych z open source, jednakże ruch ten spotkał się z niegatywną reakcją niektórych użytkowników.

Guiseppe Maxia, ekspert baz danych i były lider społeczności skupionej wokół MySQL, nie widzi jednak w takiej praktyce nic złego. Jak napisał na swoim blogu:"Projekt open source potrzebuje rozwoju, zaś deweloperzy chcą by nakład ich pracy się zwrócił. Ergo, firma potrzebuje zarabiać na tym produkcie jeśli ma go dalehj rozwijać". Zdaniem eksperta, MySQL nigdy nie był w pełni open source, ani w posiadaniu Suna (a potem Oracle), ani gdy MySQL był niezależną firmą.

Roczna subskrypcja Enterprise Edition MySQLa to 5 tys USD (na cztery procesory).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200