Oracle 11g na razie tylko dla Linuxa

Najnowsza wersja systemu baz danych Oracle - oznaczona symbolem 11g - trafiła na rynek w sierpniu. Na razie dostępna jest tylko dla platformy Linux i wciąż nie wiadomo, kiedy pojawi się wersja dla Windows.

Najnowsza wersja systemu baz danych Oracle - oznaczona symbolem 11g - trafiła na rynek w sierpniu. Na razie dostępna jest tylko dla platformy Linux i wciąż nie wiadomo, kiedy pojawi się wersja dla Windows.

Udziały w rynku relacyjnych baz danych w 2006 r.

Udziały w rynku relacyjnych baz danych w 2006 r.

Baza danych Oracle 11g została opracowana pod kątem przetwarzania w sieciach "grid", złożonych ze standardowych urządzeń pamięci masowej i serwerów. Koncepcja ta pozwala na pełne wykorzystanie już posiadanych przez przedsiębiorstwa zasobów sprzętowych, bez konieczności inwestowania w nową, dedykowaną infrastrukturę.

Według producenta, nowa wersja ma ponad 400 nowych funkcji, a jej opracowanie wymagało 36 tys. osobomiesięcy prac rozwojowych wykonanych przez 1500 programistów i 15 mln godzin testów. W rezultacie miało powstać rozwiązanie ułatwiające zarządzanie informacjami w przedsiębiorstwach, które pozwala użytkownikom lepiej zrozumieć mechanizmy działania firmy i szybciej wprowadzać innowacje.

Nowe funkcje

Podobnie jak w systemach operacyjnych, zmiany w bazach danych nie następują zbyt często. Przy tak zaawansowanych produktach są one głównie wymuszane chęcią spełnienia życzeń i wymagań zgłaszanych przez użytkowników poprzednich wersji. Baza danych Oracle 11g jest następcą wersji 10g, której pierwsza edycja pojawiła się w październiku 2003 r. (zaktualizowanej do wersji 10g R2 latem 2005 r.). Zresztą sama wersja 10g była tylko rozszerzoną wersją Oracle 9i RAC (Real Application Clusters) - lepiej upakowaną i rozszerzoną. Ostatnia prawdziwa rewolucja miała miejsce w przypadku bazy Oracle 8i (ogłoszonej w listopadzie 1998 r.), gdzie po raz pierwszy wprowadzono Javę i wykorzystano system operacyjny Tru64 Unix Compaqa do stworzenia rozszerzeń RAC (dopracowanych i ulepszonych w wersji Oracle 9i).

Jedną z głównych innowacji w najnowszej wersji jest wprowadzenie przez Oracle'a czterech nowych modułów programowych, przeznaczonych dla Oracle 11g Enterprise Edition:

  • Oracle Real Application Testing pozwala w kontrolowany sposób zmniejszyć ryzyko i koszty testowania zmian w środowisku informatycznym, a także obniżyć ich czasochłonność. Dzięki możliwości stworzenia środowiska testowego i prowadzenia z nim testów nowych baz danych (lub zmian w istniejących) możliwe stało się obniżenie czasu przeprowadzania typowych testów ze 150 do ok. 11 dni.
  • Oracle Advanced Compression oferuje funkcje kompresji wszystkich typów danych, umożliwiające uzyskanie współczynnika kompresji średnio od 2 do 3 razy. W połączeniu z nowymi możliwościami partycjonowania opcja ta może być wykorzystana do wdrożenia w bazie danych strategii zarządzania cyklem życia informacji bez wprowadzania zmian w aplikacjach, dzięki czemu możliwe jest obniżenie ogólnego zapotrzebowania na pamięć masową.
  • Oracle Total Recall umożliwia archiwizowanie wcześniejszych wersji danych, co pozwala na zachowanie zgodności z przepisami oraz analizowanie danych biznesowych, zapewniając jednocześnie mechanizm dostępu do poprzednich wersji danych.
  • Oracle Active Data Guard może być wykorzystany do zwiększenia wydajności produkcyjnych baz danych przez przeniesienie operacji intensywnie obciążających zasoby (takich jak obsługa zapytań i tworzenie kopii zapasowych), do fizycznej, rezerwowej bazy danych. W ten sposób rezerwowa baza danych może być używana zarówno do ochrony środowiska produkcyjnego przed skutkami awarii, jak i podniesienia jego ogólnej wydajności.

Oprócz wymienionych opcji baza danych Oracle 11g wspiera nowe typy danych, włącznie z danymi RFID, wizualizacjami trójwymiarowymi i danymi medycznymi przechowywanymi w wykorzystywanym w tej dziedzinie formacie DICOM. Oracle stworzył także rozszerzony format XML, zwany binarnym XML, umożliwiający osadzanie w bazach danych dużych obiektów binarnych ok. 15-krotnie szybciej niż było to możliwe do tej pory.

Ceny bez zmian

Jak zapowiedział producent, ceny poszczególnych wersji bazy danych Oracle 11g i dotychczasowych opcji pozostają niezmienione (można je znaleźć pod adresemhttp://www.oracle.com/corporate/pricing/pricelists.html ). Wersja dla przedsiębiorstw kosztuje 40 tys. USD za procesor serwera (lub 800 USD za zdefiniowanego użytkownika) i dodatkowo 8,8 tys. USD za aktualizacje i wsparcie. Nie zmieniają się także ceny już oferowanych dodatków, jak Real Application Clusters, Data Mining, Content Database Suite czy Database Vault.

Ogłoszono także ceny nowych modułów. Real Application Testing oraz Advanced Compression kosztują 10 tys. USD za procesor lub 200 USD za użytkownika. Narzędzia Total Recall oraz Active Data Guard kosztują 5 tys. USD za procesor lub 100 USD za użytkownika.

Baza danych Oracle 11g w wersjach Enterprise Edition, Standard Edition i Standard Edition One jest już ogólnie dostępna na platformie Linux x86. Bezpłatną wersję próbną nowej bazy danych można pobrać z serwisu Oracle Technology Network pod adresemhttp://www.oracle.com/technology/software/products/database/index.html .

Masowa migracja?

Nowa wersja bazy danych na pewno pozwoli Oracle'owi utrzymać przewagę na rynku baz danych przed IBM, którego nowa baza danych DB2 9 "Viper" nie ściągnęła tłumów użytkowników pragnących dokonać aktualizacji. Ale czy podobny los nie spotka wersji 11g?

Zdania użytkowników są podzielone. Jedni entuzjastycznie zapowiadają przejście do nowej wersji, podczas gdy inni przyznają, że dopiero rozpoczęli projekt migracji na wersję 10g. Większość okazuje umiarkowany sceptycyzm, oczekując na pierwsze aktualizacje, naprawiające jeszcze nie wykryte błędy. Pojawiają się też opinie, że innowacje w wersji 11g nie są na tyle duże, aby usprawiedliwiały tworzenie nowej wersji. Zdaniem niektórych użytkowników wersji beta, Oracle mógł po prostu wprowadzić serię poprawek do jednej z aktualizacji, za które zresztą pobiera niemałe opłaty.

Oracle wstrzymał też jeden z elementów rynkowej emisji nowych wersji bazy danych. Na razie nie pojawi się darmowa Express Edition (XE), przeznaczona dla studentów i programistów (Oracle rozpoczął ten projekt w 2005 r.). Zdaniem Slavojuba Krishana, austriackiego programisty, który powołuje się na rozmowę z przedstawicielami zarządu Oracle'a, firma zamierza zaczekać z wydaniem darmowej edycji do momentu pojawienia się bardziej stabilnej wersji 11g R2.


TOP 200