Optymizm AMD

Producent liczy na znaczną poprawę koniunktury, o czym świadczy ogłoszony wczoraj zamiar wybudowania nowej fabryki procesorów. AMD planuje zwiększyć zatrudnienie, a z odświeżoną ofertą produktów zamierza wkroczyć m.in. na obiecująco rozwijające się rynki Chin czy Indii.

Firma nie ujawniła bliższych informacji o nowym zakładzie produkcyjnym, jednak szef Advanced Micro Devices Hector Ruiz poinformował, że nowa placówka zajmie się wytwarzaniem 300 milimetrowych wafli służących do produkcji procesorów w technologii 0,065 oraz 0,045 mikrona.

W dobre nastroje wprawiły kierownictwo AMD ostatnie wyniki finansowe spółki za III kw. W porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej, producent odnotował wzrost sprzedaży procesorów i chipsetów o 91-proc., zaś ogólny przychód powiększył się o 88 proc. Spółka w okresie lipiec-wrzesień 2003 pomniejszyła stratę do 31 mln USD.

Zobacz również:

Według szacunków firmy Mercury Research, w III kw. udział AMD w rynku procesorów, spadł jednakże z 16,6 proc. do 15,8 proc. W ujęciu rocznym jednak, firma poprawiła wyniki, bowiem w III kw. 2002 r. udział producenta wynosił 12,4 proc. Dla porównania Intel kontrolował w III kw. 82,6 proc. rynku procesorów w architekturze x86, notując wzrost o 1,2 proc.

Najważniejszymi produktami w ofercie AMD są obecnie procesory Opteron i Athlon 64. Microsoft informował niedawno o opóźnieniu wprowadzenia 64-bitowych wersji oprogramowania z rodziny Windows. Szef AMD jest przekonany, że nie wpłynie to ujemnie na kondycję firmy. Jego zdaniem rzeczywiste zainteresowanie konsumentów 64-bitowymi aplikacjami będzie zauważalne dopiero w drugim lub trzecim kwartale przyszłego roku. Wtedy też AMD planuje wprowadzić na rynek kolejne modele procesorów - trzy nowe Opterony i dwa Athlony w technologii 0,09 mikrona.