Optymistyczne prognozy dotyczące tegorocznych wydatków na IT

Gartner opublikował dzisiaj najnowszą prognozę dotyczącą globalnych wydatków na IT w 2021 roku. Wynika z niej, że rynek ten otrząśnie się nieco z szoku wywołanego pandemią i wzrośnie w porównaniu z fatalnym poprzednim rokiem o 6,2%.

IT

Wydatki na IT w tym roku mają zamknąć się kwotą 3,9 bln USD (wcześniejsza prognoza mówiła o 3,8 bln USD).

O tym, że zeszły rok był rzeczywiście słaby świadczy fakt, że w porównaniu z poprzednim 2019 skurczył się o 3,2%. W tym roku według Gartnera wszystkie sektory odnotują wzrost. Zdecydowany największy wzrost – bo o 8,8% - powinniśmy zaobserwować w tak ważnym sektorze, jak oprogramowanie dla przedsiębiorstw.

Zobacz również:

  • Chmura to przestrzeń innowacji
  • Gartner: rządowe wydatki na IT wzrosną o 5% w 2022 r.
  • Raport specjalny Best in Cloud

Związane to jest z rosnącym w lawinowym tempie zainteresowaniem rozwiązaniami umożliwiającymi zdalną pracę. Dotyczy to nie tylko biznesu, ale całego sektora edukacyjnego. Zarówno uczniowie jak i studenci przestali uczyć się stacjonarnie i pobierają naukę siedząc przed ekranem komputera.

Gartner przewiduje, że model zdalnej czy też hybrydowej pracy będzie się dalej umacniać, a globalne wydatki na IT związane z nim wyniosą łącznie w tym roku 332,9 mld USD, co oznacza wzrost o 4,9%.

Jeszcze w zeszłym roku Gartner pokusił się o wskazanie technologii, które będą się w tym roku najszybciej rozwijać. Wymienił wtedy IoB (Internet of Behaviors). Za określeniem tym kryją się różnego rodzaju analizy zdarzeń behawioralnych. Chodzi np. o badania analizujące doświadczenia klientów, pracowników i użytkowników uwzględniające szczególnie kluczowe czynniki techniczne związane ze współpracą i automatyzacją.

Gartner wymienia też w swoim opracowaniu takie tematy, jak nowe trendy w obszarze cyberbezpieczeństwa, inteligentne rozwiązania biznesowe oraz dalsze udoskonalanie sztucznej inteligencji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200