Optymalizacja powierzchni i parametrów

Monitorowanie i zarządzanie infrastrukturą fizyczną serwerowni

Bardzo ważnym zagadnieniem jest zapewnienie monitorowania zarówno wszystkich kluczowych urządzeń należących do warstwy infrastruktury serwerowni, jak i parametrów środowiskowych. System monitorowania i zarządzania powinien dostarczać informacji już na poziomie pojedynczej jednostki struktury systemu (np. szafy), co przełoży się na zwiększenie niezawodności działania sprzętu IT.

Monitorowanie takich urządzeń, jak przełączniki źródeł zasilania, zasilacze UPS i urządzeń klimatyzacyjnych jest dość powszechnie stosowane. Znacznie rzadziej stosuje się monitorowanie poszczególnych obwodów i parametrów środowiskowych. Doświadczenie pokazuje jednak, iż często przyczyną przestoju są drobne awarie pojedynczych urządzeń. Obecne wymagania dotyczące optymalizacji powierzchni zajmowanej przez sprzęt IT są przyczyną niebezpiecznego wzrostu temperatury, ponieważ większa gęstość urządzeń powoduje powstawanie punktów o podwyższonej temperaturze.

Optymalizacja powierzchni i parametrów

Wpływ standaryzacji na adaptacyjność

Administrowanie infrastrukturą serwerowni powinno zapewniać wzajemną komunikację z pozostałymi systemami zarządzania znajdującymi się w jego otoczeniu, a także informować administratorów o wszystkich zdarzeniach, mających wpływ na dostępność systemu. Właściwie zbudowany i skonfigurowany system zarządzania znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia przestojów oraz zwiększa wydajność systemu informatycznego.

Innym problemem występującym przy tworzeniu scentralizowanego systemu zarządzania jest duża ilość rozmaitych informacji, jakie są dostępne. Konieczny jest więc wybór tylko tych parametrów, które są istotne dla funkcjonowania systemu IT, np.: parametry zasilania, środowiska i stany alarmowe z systemów zarządzania budynkiem i przedsiębiorstwem. Stworzenie centralnego systemu administrowania umożliwia uzyskanie kompleksowej informacji, pozwalając na podejmowanie właściwych decyzji i lepsze przeciwdziałanie przestojowi systemu teleinformatycznego lub utracie danych.

Ewidencjonowanie zmian połączeń

Każdy "porządny" administrator sieci dba o to, by mieć aktualny spis połączeń, w którym jest określone, ile linii okablowania jest wykorzystanych, a ile linii wciąż jest wolnych, ilu nowych użytkowników mogą obsłużyć dostępne w firmie huby, switche i routery. Istotne jest to, aby posiadać informację, który port panelu krosowego reprezentuje określonego użytkownika. W małych i średnich sieciach do prowadzenia takiej ewidencji wystarczy sporządzenie arkusza kalkulacyjnego, w którym można łatwo odnotowywać zmiany. Trzeba jednak pamiętać, że im większa instalacja, tym więcej danych trzeba nanosić, a aktualność informacji zależy od rzetelności pracowników je wprowadzających. W dużych instalacjach, powyżej 1000 punktów, opracowanie oraz aktualizacja takiej ewidencji zmian są stosunkowo trudne i wymagają sporego nakładu pracy. W związku z tym warto zaopatrzyć się w specjalistyczne oprogramowanie, które na bieżąco analizuje mapę połączeń sieci i w przypadku nieautoryzowanych zmian natychmiast wysyła informację do menedżera IT poprzez e-mail lub SMS.


TOP 200