Optyczne układy scalone

Naukowcy z IBM pracują nad mikropocesorem przyszłości (optycznym układem scalonym), który przetwarza dane używając do tego celu światła, a nie impulsów elektrycznych.

Badania prowadzone przez IBM są finansowane przez agencję DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) a ich wyniki zostaną opublikowane w najbliższym numerze pisma Nature Photonics.

Podczas, gdy producenci procesorów robią obecnie wszystko, aby zwiększyć ich szybkość, naukowcy z IBM chwalą się, że znaleźli wreszcie sposób na to, aby zmniejszyć szybkość swojego rozwiązania, czyli optycznego układu scalonego. Jest to ważne osiągnięcie, ponieważ układy optyczne były zawsze krytykowane za to, że mogą co prawda transferować dane bardzo szybko, ale nie potrafią ich przetrzymywać w buforach.

Zobacz również:

  • Innowacyjny IT service desk
  • Apple testuje kolorowy ekran typu e-ink

Naukowcy opracowali metodę buforowania optycznych danych, przepuszczając światło przez optyczną linię spowalniającą. Każdy foton musi wtedy przejść przez 100 miniaturowych pierścieni, zanim dotrze do miejsca przeznaczenia. Co więcej, naukowcy twierdzą, że układy takie można już obecnie budować stosunkowo tanim kosztem. Jest to możliwe dzięki opracowaniu układu scalonego o nazwie "micro-ring resonators", który można zbudować przy użyciu narzędzi stosowanych przy produkcji standardowych układów krzemowych CMOS (Complementary Metal Oxide Semiconductor).

Jest to dopiero początek długiej drogi, ponieważ technologia opracowana przez IBM pozwala buforować 10 bitów na obszarze 0,03 kwadratowego milimetra. Dlatego w przyszłości trzeba będzie integrować setki takich systemów na pojedynczym układzie scalonym, zanim będzie można myśleć o fotonicznym procesorze.

Będzie to prawdopodobnie możliwe dopiero za 5 do 10 lat. Można sobie wyobrazić, że będzie to hybrydowy, elektroniczno/optyczny system. Sygnały elektryczne będą konwertowane i wprowadzane w postaci światła do systemu. System przetworzy dane, które na jego wyjściu będą z powrotem konwertowane na sygnały elektryczne.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200