Optyczna perspektywa

Adaptacja przez zarządzanie

Złożoność infrastruktury okablowania w przedsiębiorstwie wpływa na wymagania stawiane współczesnym systemom zarządzania. Niezwykle przydatne stają się funkcje agentów wspierające zarządzanie w czasie rzeczywistym, dzięki którym administratorzy sami mogą zarządzać okablowaniem w bardziej wydajny sposób. Inteligentne zarządzanie sprawuje nadzór ciągły czyli pozwala na bieżące monitorowanie stanu i zmian. Przewyższa ono klasyczne metody zarządzania, gdyż administrator ma na bieżąco aktualną informację o przyłączonym sprzęcie, o sposobie wykorzystania portów interfejsowych, o wolnych kanałach w przełącznikach i serwerach oraz o rzeczywistym obciążeniu poszczególnych fragmentów sieci. W sytuacjach krytycznych może on zdalnie organizować pracę działu IT poprzez wpisywanie odpowiednich zleceń do systemu czy akceptację bądź planowanie zmian w strukturze okablowania.

Optyczna perspektywa

Według raportu Cisco Global Cloud Index 2010-2015, do 2015 r. globalny ruch związany z przetwarzaniem w chmurze zwiększy się 12-krotnie: do 2014 r. przetwarzanie w chmurze będzie stanowić 51 procesów roboczych centrów przetwarzania, a do 2015 r. osiągnie wielkość 1,6 zetabajta. Jeden ZB ma tryliard

Nowa architektura optyczna NGA (Next Generaton Access) ze scentralizowanym nadzorem zapobiega przede wszystkim nadmiernemu natłokowi w sieci, rozciągającej się od węzłów dostępowych IP DSLAM, poprzez optyczne przełączniki multiplekserowe ROADM, po instalacje LAN i specyficzne platformy okablowania w aplikacjach przemysłowych. Poprzez odpowiednie zarządzanie, systemy NGA optymalizują trasy i moc sygnałów dla przekazów głosowych (VoIP), transmisji danych, telewizji cyfrowej czy emisji telewizyjnych IPTV - co redukuje koszty operacyjne całej infrastruktury. Chociaż poszczególne elementy systemu są znane, nowym ich składnikiem jest efektywna obsługa zmiennych w czasie wymagań sieciowych. Ich celem jest skuteczne zarządzanie energooszczędnym Ethernetem, poprzez ograniczenie marnotrawstwa energii w układach aktywnych w czasie ich bezczynności.

Istotą optycznego przyspieszenia w stronę technologii 40/100G jest utrzymanie zgodności komunikacyjnej z istniejącymi rozwiązaniami optycznymi 10 Gb/s, które już korzystają z technologii zwielokrotnienia falowego CWDM/DWDM. Wiele z wdrażanych rozwiązań optycznych 40/100G na ogół różni się jedynie sposobem wykonania nakładki szybkościowej na podstawowym łączu 10 Gb/s, lecz niestety nie wszystkie są one wstecznie zgodne z wcześniejszymi instalacjami. Zachowanie tej zgodności stanowi niezwykle ważny wyróżnik systemu, gdyż sieci optyczne podążają w stronę rozwiązań o coraz wyższych przepustowościach, aż do całkowicie optycznych (fotonicznych), by osiągać jak najniższe koszty eksploatacji. Idealne rozwiązanie winno obsłużyć wszelkie przepustowości, niezależnie od ich podstawowej szybkości optycznej, a więc od 10 Mb/s do 40 Gb/s czy 100 Gb/s.

Konwergancja świata IP

Czynnikiem przemawiającym na korzyść systemów IP jest ich elastyczność i mobilność, co pozwala łatwo dopasować istniejącą strukturę do zmiennych wymagań biznesowych. Takim czynnikiem jest telefonia IP, która minimalizuje problemy związane z relokacją zarówno pojedynczych pracowników, jak i całych oddziałów przedsiębiorstwa. Nie trzeba wtedy rozbudowywać systemu o nowe funkcje, ani instalować dodatkowego okablowania, gdyż wystarczy zakupić licencyjne oprogramowanie i po ustaleniu haseł udostępniać nowe funkcje wskazanym pracownikom mobilnym. I ruch sieciowy natychmiast zaczyna rosnąć.

W ciągu ostatnich 20 lat status internauty stacjonarnego zyskało prawie 2 miliardy klientów, jednak wystarczyło jedynie 5 lat, by liczba użytkowników internetu mobilnego osiągnęła poziom 1 miliarda czyli dwa razy szybciej, niż w przypadku internetu stacjonarnego. Dzięki coraz większej dostępności smartfonów i tabletów użytkownicy ci mogą być online "zawsze i wszędzie".

Migracji do świata IP sprzyja uproszczenie komunikacji jedynie do dwóch warstw: technologii IP zainstalowanej bezpośrednio na fizycznej warstwie optycznej DWDM (IPoDWDM), która daje możliwość podłączenia portów 10/40 Gb/s bezpośrednio do sieci z technologią wielofalową. W ostatnich latach technologia ta szybko się rozwija, jako naturalny proces ewolucji sieci transportowych, a jednocześnie pozwala operatorom lepiej wykorzystać pasmo, a więc uzyskiwać systemowe oszczędności w sieci dla coraz bardziej popularnych aplikacji IPTV.

Funkcjonalność multimediów zaczyna jednak kształtować zupełnie nowy paradygmat, wcale nie polegający na coraz szybszym transporcie informacji przez sieć. Komfort pracy użytkownika sieciowego wyznacza teraz czas oczekiwania przez niego na odpowiedź sieci globalnej, a nie gigabitowy dostęp do niej. Zerowy czas oczekiwania ukształtuje dalszy rozwój internetu, a według prognoz ekspertów z Huawei, najbliższych latach będzie on wyznaczał kierunek rozwoju całej branży teleinformatycznej.


TOP 200