Optimus ma dwie nogi

Produkcję komputerów droższych, markowych zamiast tanich klonów i dalsze inwestycje w telekomunikację, zapowiada od przyszłego roku nowosądecki Optimus S.A.

Produkcję komputerów droższych, markowych zamiast tanich klonów i dalsze inwestycje w telekomunikację, zapowiada od przyszłego roku nowosądecki Optimus S.A.

"Z analiz zachodnich ekspertów wynika, że w przyszłości branże komputerowa i telekomunikacyjna połączą się w jedną całość - stwierdził Roman Kluska, prezes Optimusa i dodał, że jego firma "musi inwestować w telekomunikację, by w przyszłości nie być tylko jedną nogą".

Dla nowosądeckiej spółki inwestycje w telekomunikację oznaczają wygrany przetarg na GSM razem z Polskim Bankiem Rozwoju, Polskim Bankiem Inwestycyjnym, PZU Życie i Fundacją na Rzecz Nauki Polskiej, a także mającym ruszyć w przyszłym roku "drugim Polpakiem", czyli ogólnopolską siecią transmisji danych. Roman Kluska, dodał, że produkcja komputerów Optimus nie ucierpi z powodu szerokich inwestycji telekomunikacyjnych jego firmy.

Od pewnego czasu wielu przedstawicieli branży informatycznej w Polsce twierdzi, że Optimus wycofa się w przyszłym roku z produkcji komputerów. Zapytany o to prezes Optimusa, wykluczył taką możliwość. Zapowiedział jednak, że "zamiast tanich klonów Optimus będzie produkować droższy, bardziej wyspecjalizowany sprzęt, lecz wciąż tańszy od komputerów zachodnich producentów". Przedstawiciele firmy przewidują, że w 1996 r. sprzedadzą o 60 tys. komputerów więcej niż w tym roku. "Z serii Optimus S.A. produkujemy komputery z płytą i procesem Intela - wyznacznik jakości sprzedawanego sprzętu" - stwierdził Marek Maciaś z Optimusa. Jego zdaniem komputery z tej linii są przykładem zwrotu jakiego dokonała spółka, odchodząc od produkcji tanich składaków na korzyść markowego sprzętu. "Optimus Plus jako otwarta konfiguracja, zaopatrzony w procesor NexGen, jest natomiast efektem wyjątkowo korzystnej umowy handlowej jaką podpisaliśmy z amerykańskim producentem układów" - dodał Marek Maciaś.


TOP 200