Opterony dla dedykowanych systemów obliczeniowych

AMD szuka nowych zastosowań dla procesorów Opteron, o czym może świadczyć fakt, że podjął działania, dzięki którym układy Opteron będą instalowane w dedykowanych systemach obliczeniowych.

Program przewiduje, że wsparcie techniczne dla określonych modeli układu Opteron, instalowanych w takich systemach, będzie oferowane przez siedem lat (w przypadku układów Opteron stosowanych w serwerach i stacjach roboczych okres ten wynosi co najwyżej od dwóch do trzech lat).

Procesory Opteron spisują się doskonale w tych środowiskach, w których należy przetwarzać olbrzymie ilości danych (duże bazy danych czy aplikacje graficzne). Wszystko za sprawą architektury tego układu. Procesory Opteron zawierają kontroler pamięci, dzięki któremu dane są wymieniane bardzo szybko między procesorem i pamięcią RAM, oraz infrastrukturę HypterTransport, która obsługuje komunikację między procesorem i innymi elementami systemu obliczeniowego.

Zobacz również:

  • Chiny wypowiedziały amerykańskim producentom chipów wojnę
  • Trwa zacięta walka o prymat na rynku układów AI

Sun zdecydował już, że użyje układów Opteron w swoich serwerach kasetowych opartych na standardzie telekomunikacyjnym ATCA (Advanced Telecom Computing Architecture). Firma zamierza też instalować Opterony w systemach pamięci masowych Honeycomb, które pojawią się na rynku w połowie 2005 r.

Pierwszymi układami Opteron oferowanymi w ramach nowej strategii firmy AMD będą procesory oznaczone symbolami 852 i 252. Trzecim układem będzie procesor Opteron 152.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200