Oprogramowanie dla firmy

W załączonym obok zestawieniu prezentujemy kilka programów wspomagających pracę firmy czy przedsiębiorstwa. Warto zwrócić uwagę na fakt, że każdy z omawianych w zestawieniu produktów opracowano przy wykorzystaniu innego zestawu narzędzi, co z kolei ma duży wpływ na różnice we właściwościach i w cenie oferowanego oprogramowania.

W załączonym obok zestawieniu prezentujemy kilka programów wspomagających pracę firmy czy przedsiębiorstwa. Warto zwrócić uwagę na fakt, że każdy z omawianych w zestawieniu produktów opracowano przy wykorzystaniu innego zestawu narzędzi, co z kolei ma duży wpływ na różnice we właściwościach i w cenie oferowanego oprogramowania.

Zabrzańska firma Emtel wprowadziła na rynek serię programów napisanych za pomocą generatora aplikacji Magic 5.6 firmy MSE. Wszystkie oferowane przez Emtel systemy mogą pracować zarówno na pojedynczym komputerze, w sieci Novell, jak i w unixowych konfiguracjach sieciowych oraz wielodostępnych. Dzięki Magicowi prezentowane programy mogą współpracować z dowolną bazą danych. Może to być np. wcześniej zainstalowana w przedsiębiorstwie baza danych (jak dBase, Clipper, Btrieve, Informix, Oracle, Sybase, Ingres, DEC/Rdb, DB2).

Oferowane przez Emtel systemy mają wbudowane i działające na wielu poziomach systemy zabezpieczeń przed niepowołanym dostępem. W najbliższym czasie Emtel ma zamiar uzupełnić oferowany system o przygotowywane moduły Płace i Gospodarka Materiałowa.

Warto dodać, że wg radomskiej firmy Komtech (dystrybutor 4GL Magic) z Magica korzysta w Polsce ok. 400 programistów i kilka tysięcy użytkowników aplikacji.

Wszystkie programy oferowane przez gliwicki QBit są tworzone w języku C - zastosowanie tego języka umożliwia łatwe przeniesienie oprogramowania pod inny system operacyjny (np. Unix, SCO Unix). Jako system zarządzania bazami danych firma QBit stosuje Raima Database Manager i Raima Database Server amerykańskiej firmy RAIMA. System ten umożliwia stosowanie nie tylko relacyjnego, ale i sieciowego modelu bazy danych. Ma własny mechanizm transakcji, język zapytań zgodny z ANSI SQL, możliwość pracy w architekturze klient/serwer. To wszystko powoduje, że programy opracowane przez QBit są niezawodne i odporne na zakłócenia w pracy sprzętu. Systemy firmy QBit (są to także programy dla jednostek budżetowych, w tym dla szkół czy jednostek administracji publicznej) są zainstalowane w ok. 2000 firmach i instytucjach w całym kraju. QBit realizuje obecnie system komputerowy dla Ministerstwa Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa oraz dla Urzędów Wojewódzkich obsługujący dotacje na cele dodatków mieszkaniowych.

System Manager oferowany przez firmę Rekord z Bielska-Białej został napisany przy wykorzystaniu języka Clipper + C. Oprogramowanie jest przystosowane do pracy w sieciach lokalnych działających na platformie systemu operacyjnego DOS (np. firmy Novell). Każdy z wymienionych w zestawieniu programów może pracować jako autonomiczny system lub też współpracować z innymi programami za pomocą sieci. Obecnie wdrożono kilkaset pojedynczych aplikacji z pakietu Manager, a kilkadziesiąt firm na terenie całego kraju całkowicie skomputeryzowano na podstawie całego pakietu.

Wrocławska firma TETA jest autorem programów dla wielu przedsiębiorstw handlowo-usługowo-produkcyjnych, a także dla służby zdrowia, szkół i uczelni. Dominujące wdrożenia tej firmy, to komputeryzacja Zakładów Chemicznych Blachownia w Kędzierzynie-Koźlu i szpitala Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Oferowane oprogramowanie oparte jest na własnym systemie bazy danych, napisanym w języku C i na własnej technologii tworzenia oprogramowania. Dzięki temu wszystkie opracowane przez TETA systemy są dostępne w różnych środowiskach (DOS, Novell, Unix, QNX). Każdy z oferowanych przez TETA systemów może być opcjonalnie wyposażony w podsystem eksportu danych do arkusza kalkulacyjnego (Excel, Lotus, Quattro) i eksportu danych do formatu DBF (dBase).

Wynikiem działalności firmy TETA jest kilkaset instalacji systemów wspomagających pracę przedsiębiorstwa zarówno w firmach państwowych, jak i prywatnych.

Każda z prezentowanych dzisiaj firm nie ogranicza się wyłącznie do wdrożenia swoich produktów software'owych - firmy te oferują m.in. dostawy sprzętu, szkolenia, pomoc wdrożeniową i działalność serwisową.


TOP 200