Opóźnienia kontrolowane

Amerykańska edycja konferencji TechEd, zamiast premier, przyniosła głównie zapowiedzi. Microsoft nie przedstawił na konferencji TechEd wersji Beta serwera baz danych SQL Server o nazwie kodowej Yukon. Prezentacja dla ograniczonej liczby użytkowników została przesunięta na późne lato lub nawet jesień. Szerszej publiczności Yukon zostanie przedstawiony w pierwszej połowie 2004 r.

Ten od dawna oczekiwany produkt, mający w przyszłości stanowić zrąb nowoczesnego systemu plików WinFS opartego na technologii XML, trafi na rynek najwcześniej w drugiej połowie 2004 r. Firma twierdzi, że dzięki opóźnieniu będzie w stanie zintegrować środowisko CLR - Common Language Runtime ze środowiskiem bazy danych i dostarczanymi wraz z nią narzędziami do budowy aplikacji. Wśród najbardziej oczekiwanych nowości Yukon znalazły się funkcje związane z analizą danych i raportowaniem, a także z bezpieczeństwem.

Opóźnienia nie uniknęła także premiera serwera pracy grupowej Exchange 2003. Obecna wersja Release Candidate 1 (RC1) ma przejść bowiem dodatkową rundę testów. Dla klientów, którzy podpisali umowy korporacyjne uprawniające do hurtowego zakupu licencji, ostateczna wersja będzie dostępna w ciągu sześciu do ośmiu tygodni. Wersja "pudełkowa" pojawi się w czwartym kwartale br. Microsoft twierdzi, że obecna wersja RC1 w zupełności nadaje się do wdrożeń pilotażowych, ponieważ aktualizację do ostatecznej wersji będzie można przeprowadzić bez konieczności usuwania z dysku wersji RC1.

***

Więcej w poniedziałek w tygodniku Computerworld nr 23/2003 (data wydania 9 czerwca)

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200