Opiekuńcza drukarka

Nowa sieciowa drukarka Xeroxa zabezpiecza drukowane dokumenty

Nowa sieciowa drukarka Xeroxa zabezpiecza drukowane dokumenty

Firma Xerox zaprezentowała na CeBIT-cie nową drukarkę z serii Xerox 4500 - DocuPrint 4517. Ta najnowsza drukarka monochromatyczna dedykowana do pracy w sieci umożliwia drukowanie 17 stron na minutę z maksymalną rozdzielczością 1200 x 600 dpi. Jej miesięczna wydajność szacowana jest na 50 tys. stron.

Xerox dostarcza dwie wersje drukarki: 4517 i 4517mp. Choć funkcjonalnie są one takie same, to druga z nich dostarczana jest w nieco "silniejszej" konfiguracji i przygotowana jest do pracy na wielu platformach systemowych (skrót mp oznacza "multiple platforms"). Standardowo zawiera ona 6 MB RAM (zamiast 2 MB w 4517), obsługuje dodatkowo (poza PCL 5 E) Adobe PostScript 2, zawiera 45 skalowanych czcionek PCL i jest w pełni przygotowana do pracy w sieci (karta sieciowa standardu Ehernet lub Token Ring, oprogramowanie do zarządzania drukarkami pracującymi w sieci).

Zwiększanie wydajności

Zaletą drukarki jest jej modularność umożliwiająca rozbudowę w miarę wzrostu zapotrzebowania. Zwiększana może być zarówno wydajność drukarki, jak i jej możliwości drukowania (dodatkowe moduły umożliwiające druk dwustronny czy też rozdzielanie dokumentów).

RAM rozbudowana może być do 64 MB (testowany przez nas model wyposażony był w 33 MB pamięci, co umożliwiało płynny obustronny druk kartek w rozdzielczości 600 x 600 dpi). Drukarka może być wyposażona w dysk twardy o pojemności 125 MB, na którym przechowywane są dodatkowe czcionki, informacje o użytkownikach, schematy wydruku formularzy oraz makra.

Rozbudowa drukarki

Najatrakcyjniejszą cechą konstrukcyjną nowej drukarki Xeroxa jest możliwość dołączenia do niej specjalnego rozdzielnika odpowiedzialnego za dystrybucję dokumentów drukowanych przez różne osoby do specjalnych, zabezpieczonych szyfrem skrzynek. Dodatkowy moduł dołączany jest na wierzchniej stronie drukarki i zawiera dziesięć zamykanych skrzynek mieszczących po 50 kartek. Użytkownik dostaje się do swojej skrzynki po wpisaniu tajnego kodu za pośrednictwem przycisków numerycznych znajdujących się na rozdzielniku.

Dodatkowy moduł może być także wykorzystywany w innym celu - do rozdzielania na oddzielne skrzynki stron dokumentu drukowanego w wielu kopiach. Administrator systemu może zdecydować, czy w tym trybie skrzynki mają być także zabezpieczane hasłem czy też nie.

Innym ciekawym urządzeniem jest moduł duplexu, po instalacji którego Xerox zadrukowuje papier dwustronnie. Konstruktorzy drukarki przewidzieli dla niego miejsce wewnątrz obudowy, dzięki czemu jego instalacja nie powoduje żadnego wzrostu wymiarów urządzenia. Dwustronne drukowanie kartki może odbywać się zarówno z odwracaniem jej w płaszczyźnie pionowej, jak i poziomej. Maksymalna wydajność drukarki w tym trybie pracy wynosi 13 str./na minutę.

Jeśli drukarka wykorzystywana jest w ciągły sposób, to ważne są dodatkowe pojemniki na papier. W standardowej konfiguracji drukarka zawiera tylko jeden pojemnik zdolny pomieścić 250 kartek oraz podajnik mieszczący 100 kartek.

Najbardziej wymagające grupy robocze wyposażyć ją mogą jeszcze w dwa pojemniki 500-kartkowe oraz opcjonalny podajnik do kopert.

Wadą drukarki jest fakt, że nie umożliwia ona druku na kartkach o formacie większym niż A4. Zaletą - możliwość zadrukowywania kartki po same brzegi na wszystkich jej krańcach.

Drukować z bajerami

DocuPrint 4517 zawiera kilka nowych rozwiązań umożliwiających atrakcyjniejsze drukowanie grafiki. Nowy Xerox drukuje 144 odcienie szarości w rozdzielczości 141 linii na cal praktycznie bez żadnych opóźnień (przy 33 MB RAM zainstalowanych w testowanej drukarce).

DocuPrint 4517 jest pierwszą monochromatyczną , w której wdrożono technologię Quad Dot dostępną dotąd tylko w kolorowych drukarkach Xeroxa. Powoduje ona, że punkty drukowane w półtonach szarości są mniej zauważalne, dzięki czemu grafika wydaje się być bardziej jednolita, a nie ziarnista. Ponadto technologia ta pozwala zadrukowywać papier punktami o różnej wielkości.

Inną przydatną technologią wdrożoną w opisywanej drukarce jest DP-Tek TrueRas odpowiedzialny za "wygładzanie" konturów drukowanych obiektów, a także mechanizm umożliwiający zmniejszenie zużycia tonera nawet o 38% (wg danych Xeroxa) dostępny jednak tylko podczas drukowania w rozdzielczości 600 x 600 dpi.

Oprogramowanie

Z drukarką dostarczaną w wersji 4517mp lub przystosowanej do pracy w sieci (wyposażonej w kartę sieciową) nabywca otrzymuje oprogramowanie Document Services for Printing (DS/P) w wersji 2.0 umożliwiające zarządzanie drukarkami Xeroxa i Hewlett-Packarda. Oprogramowanie to przeznaczone jest dla systemu NetWare firmy Novell, a jako stacji klientowskiej wymaga DOS 5.0 lub nowszego, Windows 3.1, Windows for Workgroups. Nie pracuje, niestety, z systemami Windows NT i Unix.

DS/P umożliwia monitoring stanu drukarki (włącznie ze sprawdzeniem, ile papieru pozostało w podajnikach), zarządzanie wydrukiem (przestawianie prac w kolejce, ustalanie priorytetu wydruku) i wyposażone jest w funkcję informowania drukującego użytkownika i administratora o wszystkich problemach związanych z procesem drukowania.

Oprogramowanie pozwala także zorganizować system billingu na podstawie kosztu poszczególnych rodzajów kartek oraz zużycie tonera. Koszty te wpisywane mogą być do specjalnej bazy danych zawierającej spis wszystkich użytkowników sieci wykorzystujących drukarkę. DS/P oferuje użytkownikom sieci ciekawą opcję "Best Fit". Ułatwia ona wybór najlepszej w danej chwili drukarki sieciowej, analizując obciążenie wszystkich drukarek w sieci oraz ich przystosowanie do wydruku, który chce zrealizować użytkownik (format papieru czy też kopert itp.). Za każdym razem, gdy wydruk będzie zakończony, na ekranie użytkownika pojawia się odpowiednia informacja, co zaoszczędza mu bezcelowego biegania do drukarki.

***

Drukarka: Xerox DocuPrint 4517/4517mp

Typ obsługiwanej sieci: Ethernet, Token Ring, Local Talk

Platforma systemowa: DOS, Windows 3.1, NT i 95, środowiska Macintosh i Unix (Solaris 2.3+, SUN OS 4.1x, HP UX dla

HP9000, IBM AIX dla RS6000 i SCO Unix)

Sieciowy system operacyjny i protokoły: Novell NetWare (3.11, 3.12, 4.x), TCP/IP, EtherTalk, LAN Manager (2.1 i 2.2 przez TCP/IP), LAN Server (3.0 i 4.0 przez TCP/IP), DEC-LAT, Windows NT (przez TCP/IP)

Pamięć: 2 MB (4517) lub 6 MB (4517mp) rozszerzalne do 64 MB

Sugerowana cena: 2770 USD + VAT

Dystrybutorzy: JTT Computer, Soft-tronik Polska, Techmex


TOP 200