Operatorzy przeciw TP

Niezależni polscy operatorzy telekomunikacyjni zorganizowali spotkanie, podczas którego kolejny wyrazili swój stanowczy sprzeciw wobec planów Telekomunikacji Polskiej w kwestii dwukrotnego podwyższenia cen za połączenia z numerami 0-708x. Wprowadzenie w życie planów dominującego operatora może spowodować praktyczny zanik tanich usług łączności międzystrefowej i międzynarodowej, wykorzystujących technologię VoIP.

Połączenia z numerami 0-708x (jedna z grup o podwyższonej opłacie) umożliwiają realizację usług łączności miedzystrefowej za 35 groszy brutto/min. Oferują je m.in. największe polskie portale internetowe. Operatorzy tacy jak Netia, Energis, Onet.pl mają podpisane umowy z TP, na mocy których świadczą oni takie tanie usługi telekomunikacyjne (VoIP) dla abonentów.

35 groszy za minutę połączenia jest ceną, która często stanowi ok. 75 proc. kosztów połączeń międzynarodowych wykonywanych przez TP w planie standardowym. Obecnie stosowany system rozliczeń między operatorami stawia w niekorzystnym położeniu spółki niezależne od TP, która w sposób dominujący decyduje o cenie połączeń na numery 0-708x.

Zobacz również:

  • OpenAI pokaże dzisiaj swoje najnowsze rozwiązania AI

Telekomunikacja Polska chce podnieść opłaty za takie połączenie z obecnych 35 groszy brutto za minutę do 71 groszy brutto. Wzrost cen ma nastąpić 1 października br. Jednocześnie operator wprowadził do swojej oferty abonamentowej "pakiet minut międzynarodowych" (30 lub 60 minut), w którym cena za połączenia zagraniczne wynosi 33 grosze brutto za minutę.

Podczas konferencji, zorganizowanej pod patronatem Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji, uczestnicy nie pozostawili żadnych złudzeń, co do intencji działań TP. Po krótkim wystąpieniu Prezesa, głos zabrał Eugeniusz Gaca - Przewodniczący Zarządu Sekcji Operatorów Telekomunikacyjnych w KIGEiT. Stanowczo zaprotestował wobec poczynań TP i wyraził nadzieję, że złożony przez Krajową Izbę Gospodarczą Elektroniki i Telekomunikacji do prezesa UOKiK wniosek o wstrzymanie podwyżki cen zostanie rozpatrzony pozytywnie.

W trakcie spotkania swoje argumenty przedstawili także przedstawiciele niezależnych operatorów (Dialog, Netia, Energis). Podkreślili oni, że niedawno wprowadzone usługi (np. OnetTelefon w listopadzie 2004 roku) mogą zostać wyparte z rynku w sposób natychmiastowy po wzroście cen.

Uczestnicy zaakcentowali również swój mało przychylny stosunek do Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP). Według zainteresowanych stron, URTiP nie spełnia należycie swojej roli, oddalając wszelkie zażalenia operatorów do rozpatrzenia między sobą. Jednocześnie wskazują, że największym problemem jest zdefiniowanie samej usługi połączeń na numery 0-708x. URTiP odmawia współpracy, twierdząc, że tego typu działalność ma znamiona wartości dodanej do usług powszechnych - nie jest zaś sama w sobie usługą powszechną i dlatego urząd nie może niczego nakazać w tej sprawie. Tymczasem operatorzy przytaczają konkretne liczby (6 mln minut wychodzących na miesiąc - obliczenia Energisa, pół miliona osób skorzystało dotychczas z OnetTelefonu) i apelują o zajęcie jednoznacznego stanowiska wobec monopolistycznych działań TP.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200