Operatorzy niezależni?

Oferty niezależnych

Największym niezależnym operatorem stacjonarnym jest Netia (częściowa własność szwedzkiej firmy Telia), od lat działająca w podwarszawskim okręgu telekomunikacyjnym (17 gmin) oraz od niedawna na terenie samej Warszawy, gdzie działa pospołu z El-Netem (Elektrim Telekomunikacja) i TP SA. Szacuje się, że Netia ma dysponować na koniec 2001 r. - po wielu perturbacjach przetargowych i prawnych (najpierw z El-Netem, a następnie z TP SA) i prawie 380 tys. linii przewodowych oraz kilkudziesięcioma stacjami bazowymi abonenckiego dostępu radiowego. Do sukcesu operatora przyczynił się wygrany nie tak dawno przetarg na krajowe połączenia międzystrefowe. Na tym polu Netia (konsorcjum Netia1) stara się obsłużyć przede wszystkim klientów instytucjonalnych, generujących większy ruch i przynoszących największe zyski. W firmowych zamiarach jest uzyskanie 8-proc. udziału we wszystkich liniach stacjonarnych w Polsce, a także rozwijanie internetowej strategii łączenia przez wertykalne portale tematyczne (wortale).

Drugim pod względem liczby przyłączonych abonentów stacjonarnych jest Telefonia Lokalna (od 1997 r.), działająca pod handlową nazwą Dialog. Jej działalność obejmuje głównie południowo-zachodnią część Polski oraz kilka innych wydzielonych obszarów kraju, gdzie firma uzyskała formalnie koncesje i przyłączyła w 2000 r. ok. 117 tys. abonentów. Firma wykazuje najwyższą dynamikę w pozyskiwaniu nowych abonentów (ze wszystkich operatorów), co objawia się przyłączaniem w tym roku ponad 160 tys. abonentów. Prognozowana przez firmę liczba przyłączonych do sieci abonentów ma osiągnąć łącznie 280 tys. jeszcze przed końcem 2001 r. Jest to bardzo dobry wynik, a firma jest mocno zaangażowana także w świadczenie całodobowego dostępu do Internetu.

Spółka El-Net jest trzecim co do wielkości operatorem stacjonarnym w Polsce (regionalnym od 1996 r.), który po kolejnych przeobrażeniach należy teraz do Grupy Elektrim Telekomunikacja, z udziałowcami Vivendi Universal oraz Elektrim SA. Posiadając koncesje na świadczenie usług telekomunikacyjnych w pięciu byłych województwach (warszawskie, bydgoskie, koszalińskie, słupskie i suwalskie), firma, we współpracy z telewizją kablową Aster City Cable, świadczy obecnie na warszawskim rynku usługi zintegrowane, obejmujące: telefon, Internet szerokopasmowy i telewizję kablową w jednym pakiecie multimedialnym.

Na dalszych pozycjach lokują się pozostali niezależni operatorzy krajowi: znajdująca się, z powodu przeinwestowania, w kłopotach PTO, Telefonia Pilicka oraz Szeptel i Rutel, działające głównie na obszarach wiejskich, a także inni - o znacznie mniejszych możliwościach finansowych.

Transmisja danych

Największe zmiany w połączeniach telekomunikacyjnych są widoczne na rynku transmisji danych. Jeszcze dwa lata temu udział TP SA w tym sektorze wynosił prawie 80 proc. rynku, lecz w ciągu najbliższych 5 lat spadnie prawdopodobnie dobrze poniżej 50 proc. (dane TP SA). A przecież na te potrzeby Telekomunikacja Polska użytkuje łącznie około 12 tys. km własnych traktów światłowodowych i nadal inwestuje w sieć telekomunikacyjną.

Operatorzy niezależni?

Rys. 2. Krajowa sieć operatora Tel-Energo

Bez wielkiego rozgłosu z ofertą takich samych usług wystąpiło kilku prywatnych operatorów krajowych, dysponujących rozległymi sieciami szkieletowymi opartymi na traktach światłowodowych. W grupie tej znalazły się: Tel-Energo (od 1993 r.) - z 8 tys. km sieci światłowodowej energetyki, podwieszonej na liniach wysokiego napięcia; konsorcjum PKP - dysponujące prawie 6 tys. km własnych linii światłowodowych; Telbank - posiadający koncesję (od 1992 r.) na świadczenie międzymiastowych usług transmisyjnych na rzecz banków i jednostek administracji państwowej za pośrednictwem 2,5 tys. km linii i ponad 50 węzłów; Netia - mająca 2,6 tys. km linii światłowodowych, łączących 10 największych miast Polski oraz Szeptel - zamierzający użytkować do końca 2002 r. sieć optyczną między dawnymi miastami wojewódzkimi (także powiatowymi) o łącznej długości ponad 5,5 tys. km.

Bardzo dobre miejsce w tym rankingu zajmuje operator Tel-Energo, ze swoją siecią pierścieniową SDH o ogólnokrajowym zasięgu, przepływności od STM-1 (155 Mb/s) do STM-16 (2,5 Gb/s). W sieci tej wykorzystano urządzenia komunikacyjne pochodzące z trzech firm: Alcatel, Nokia i Siemens/Marconi/GTP. Dzierżawa prywatnych łączy cyfrowych od 2 Mb/s wzwyż dokonuje się przez węzły dostępowe znajdujące się we wszystkich większych miastach Polski. Niewątpliwie ten segment rynku telekomunikacyjnego charakteryzuje się dzisiaj największą dynamiką wzrostu (rocznie ok. 50 proc.), co wiąże się z gwałtownym rozwojem sieci i usług internetowych.


TOP 200