Operation Tourniquet doprowadziła do zlikwidowania groźnej grupy hakerów

Wspólna operacja Europolu i amerykańskiej policji doprowadziła do namierzenia i zlikwidowania grupy hakerskiej RaidForums, specjalizującej się we włamaniach do baz danych i wykradania z nich cennych informacji, a następnie wystawiania ich na sprzedaż

Grafika: Jefferson Santos/Unsplash

Cała operacja – koordynowana przez działającą w ramach Europolu grupę roboczą Joint Cybercrime Action Taskforce - nosiła nazwę Operation Tourniquet i trwała blisko rok. W tym czasie śledczy zdołali zgromadzić obszerny materiał, który pozwolił im rozpracować hakerów działających w ramach tej niezwykle niebezpiecznej grupy.

Jak informują organy ścigania, włamali się oni w ostatnich latach do setek baz danych i wykradli z nich co najmniej 10 mld unikalnych rekordów, które zawierały poufne informacje o ich właścicielach. W momencie aresztowania hakerów w Wielkiej Brytanii policjanci skonfiskowali duże kwoty gotówki i zamrozili aktywa kryptograficzne o wartości ponad pół miliona dolarów.

Zobacz również:

  • Firmy zajmujące się AI podpisują nowe dobrowolne zobowiązania. Chodzi o bezpieczeństwo

Zamknięcie tego nielegalnego, internetowego rynku handlu skradzionymi danymi, jest jednym z większych sukcesów organów ścigania, z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnim czasie. Doprowadziła ona do aresztowania i osadzenia w brytyjskim areszcie wielu hakerów (w tym jej szefa Diogo Santos Coelho), któremu grozi teraz ekstradycja do USA, gdzie stanie przed sądem.

Diogo Santos Coelho został oskarżony o zarządzanie całą grupą, co wiązało się z ustanowieniem zasad członkostwa, w ramach których użytkownicy witryny mogliby płacić za dostęp do czatów pozwalających na wymianę informacji i linków używanych do atakowania baz danych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200