Opera pracuje nad nową przeglądarką o nazwie Opera One

Norweska firma uruchomiła nową przeglądarkę, która docelowo ma zastąpić jej flagowe narzędzie tego typu, czyli Operę. Mowa o oprogramowaniu Opera One, którego architektura została tak zaprojektowana, aby mogła korzystać z funkcji AI. Niektóre z takich funkcji są już zresztą obsługiwane przez Operę One.

Grafika: Opera

Opera One jest obecnie dostępna w wersji testowej i mogą z niej korzystać wybrani użytkownicy. Jej twórcy wprowadzili do niej nową koncepcję grupowania kart, nadając jej nazwę Tab Islands. Dzięki niej Opera One grupuje automatycznie karty na podstawie kontekstu, ponieważ potrafi analizować zawarte w nich treści.

Każda karta Island (czy grupa takich kart) grupa) jest oznakowana innym kolorem i użytkownik może jej rozwijać oraz zwijać jednym kliknięciem myszy. Dostępna jest przydatna funkcja podpowiedzi dla zwiniętych wysp, która może pomóc w znalezieniu odpowiedniej grupy kart.

Zobacz również:

  • ChatGPT jako dedykowana aplikacja na komputery Mac
  • Edge przetłumaczy nam ścieżkę audio wyświetlanego filmu na inny język
  • Opera potrafi już rysować obrazy oraz przemawiać

Opera nie jest jedynym producentem przeglądarek, który oferuje użytkownikom nowatorskie metody zarządzania kartami. Podobne rozwiązania wdrożyły do swoich przeglądarek wcześniej tacy niszowi twórcy tego rodzaju narządzi, jak Browser Company czy SigmaOS. Zastosowały one koncepcję tworzenia różnych obszarów roboczych i otwieraniu oraz wyszukiwaniu kart za pomocą paska zadań. Opera One używa też do zarządzania kartami nowatorskiej technologii Multithreaded Compositor, która pozwala jej płynnie renderować bardziej złożone animacje internetowe za pomocą GPU.

Jeśli chodzi o sposób pracy funkcji korzystających z usług sztucznej inteligencji, Opera nie podała zbyt wielu szczegółów. Wiemy tylko, że Opera One została zintegrowana z takimi rozwiązaniami AI jak ChatGPT i ChatSonic. Opera powiedziała, że jest to pierwsza iteracja Opery One, a jeszcze w tym roku zastąpi jej standardową wersję i będzie dostępna dla systemów Windows, MacOS i Linux.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200