Opera 64 pozwala zablokować jednym kliknięciem myszy mechanizmy śledzące naszą aktywność

Nie mamy dobrej wiadomości dla firm badających zachowania i preferencje użytkowników, wykorzystując do tego celu wbudowane w internetowe przeglądarki mechanizmy, które śledzą ich aktywność. Najnowsza wersja przeglądarki Opera – wersja desktopowa oznaczona numerem 64 – pozwala bowiem jednym kliknięciem myszy zablokować taki mechanizm.

Opera 64 jest już dostępna i jej użytkownicy mogą wybrać opcję blokującą automatycznie wszystkie pliki cookie, które reklamodawcy tak chętnie wykorzystują chcąc wiedzieć, jako towar czy usługę przeglądarka powinna wyświetlić na ekranie danego komputera.

Klikając wymienioną powyżej opcję użytkownik komputera zyskuje jeszcze coś. Chodzi mianowicie o to, że po usunięciu z przeglądarki takich plików cookie będzie ona pracować szybciej o ok. 20% (tak przynajmniej twierdzą jej norwescy twórcy).

Zobacz również:

  • WordPress 6.5 trafia na rynek. Oto 5 najważniejszych zmian
  • Google wzmacnia bezpieczeństwo przeglądarki Chrome
  • Ta przeglądarka pozwoli pobierać na komputer różne modele językowe LLM

Opera nie jest pierwszą przeglądarką, która pozwala aktywować mechanizm blokujący śledzenie aktywności jej użytkowników. Mozilla wprowadziła taką opcją równo rok temu do przeglądarki Firefox 63. Następnie w momencie udostępnienia użytkownikom przeglądarki Firefox 69 (co miało miejsce we wrześniu tego roku), opcja ta włączała się domyślnie w momencie instalowania przeglądarki na komputerze.

Opera 64 ma jeszcze jedną zaletę. Jej twórcy uprości menu pozwalające jej użytkownikom zadbać o swoją prywatność i skonsolidowali wszystkie realizujące to zadanie opcje w jednym okienku, dzięki czemu zarządzanie nią stało się łatwiejsze.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200