OpenSolaris - był sobie system?

Co to będzie kiedy zgaśnie Słońce?

W kwietniu 2009 roku na rynku IT rozpoczął się serial pod znanym z polskiego kabaretu tytułem "Co to będzie kiedy zgaśnie nasze Słońce?". Sun został zakupiony przez Oracle.

Oznaczało to między innymi ogłoszenie, iż Sun Academic Initiative, czyli akcja pozwalająca studentom na zakup voucherów na egzaminy certyfikacyjne Sun, zostanie wstrzymana do czasu włączenia w Oracle Academy.

Zobacz również:

  • Najnowsza baza danych Oracle została wzbogacona o kolejne funkcje AI
  • System MS-DOS wrócił po latach w postaci open source

W połowie sierpnia bieżącego roku pojawiła się kolejna wiadomość dotycząca polityki nowego właściciela Sun: według wewnętrznej notatki Oracle, która wyciekła do Internetu, korporacja przestanie udostępniać na bieżąco kod systemu Solaris projektowi OpenSolaris - aktualizacje będą dostarczane społeczności tylko przy okazji większych wydań komercyjnej wersji systemu. W zastępstwie OpenSolaris pod koniec roku pojawi się system Solaris 11 Express.

Co tu dużo mówić: jest spora szansa, że system Solaris 11 Express będzie rozwiązaniem bardziej praktycznym niż stanowiący zabawkę geeków OpenSolaris. Z dystrybucji OpenSolaris w rankingu popularności otwartych Uniksów serwisie DistroWatch swoją obecność zaznacza Nexenta, która w statystykach dla ostatniego miesiąca zajmuje czterdzieste szóste miejsce, m.in. przed uchodzącym za super bezpieczny systemem OpenBSD.

Steven Stallion- blogger, który opublikował notatkę o planowanych zmianach, wieszczy, iż decyzja Oracle oznacza śmierć systemu OpenSolaris. Znając skłonność środowiska Open Source do ucierania nosa korporacjom, można w tę diagnozę wątpić. Zwłaszcza, że w serwisie ZDNet padło już pytanie czy Oracle'a nie staje się nowym informatycznym "imperium zła".

Pozornie nawet koniec OpenSolaris nie byłby wielkim dramatem - jest GNU/Linux, kilka dystrybucji BSD. Tak, ale nie mówimy tu o systemie opartym o Miniksa czy dziele środowiska naukowego a o otwartej wersji oprogramowania, które sprawdziło się w najbardziej wymagających obszarach środowiska biznesowego. Gdyby tego typu rozwiązanie "zbłądziło pod strzechy" byłby to wielki krok naprzód dla środowiska OpenSource.

Sun, gdy działał samodzielnie, był korporacją, która upatrywała szansy na zysk w budowaniu wizerunku firmy przyjaznej, choć niekiedy robiła to nieudolnie. OpenSolaris bywał wręcz pomnikiem tej nieudolności. Oracle jest konserwatywnie nastawionym przedsiębiorstwem, które chce czerpać zysk z oprogramowania w sposób bardziej bezpośredni. W czasie, gdy jedną z najbogatszych firm staje się świadczący usługi klientom końcowym za darmo Facebook, jest to krok wstecz.

Może jest to właśnie jeden z tych kroków wstecz, które pozwalają wykonać wielki krok naprzód?


TOP 200