OpenOffice.org 2.0

Co jeszcze?

Pakiet posiada pełne wsparcie dla XForms - standardu rozwijanego przez W3C (World Wide Web Consortium). Dzięki temu można bez żadnego programowania wprowadzać do dokumentów prostą logikę i powiązania pomiędzy elementami form.

OpenOffice.org 2.0
Znacznie poprawiono także współpracę z innymi pakietami biurowymi (m.in. z MS Office), w celu zapewnienia większej kompatybilności oraz dodano możliwość importu dokumentów z programu WordPerfect firmy Corel.

Zobacz również:

  • Najlepsze bezpłatne alternatywy dla pakietu Microsoft (Office) 365

Moduł arkusza kalkulacyjnego - Calc - zyskał większą liczbę wierszy. Obecnie arkusz może zawierać ich aż 65 536, co pozwala na przetwarzanie większej ilości danych. Także funkcja DataPilot doczekała się znacznych poprawek, umożliwiając użytkownikom przeprowadzania zaawansowanych analiz danych zgromadzonych w bazach danych, czy arkuszach kalkulacyjnych.

OpenOffice.org 2.0 oferuje też możliwość cyfrowego podpisywania dokumentów z użyciem standardowych certyfikatów.

Oprócz tego nowa wersja posiada poprawiony, bardziej intuicyjny interfejs użytkownika, który dzięki standardowemu, "biurowemu" wyglądowi i możliwości wygodnego dostosowania go do potrzeb użytkownika, daje możliwość płynnego i bezbolesnego przejścia z programów konkurencyjnych na OpenOffice.org. Program jednocześnie lepiej integruje się z systemem operacyjnym, na którym jest uruchamiany, planowana jest na przykład wersja na MacOS X, która będzie posiadała specyficzny dla tego systemu operacyjnego interfejs użytkownika, o czym pisaliśmy niedawno w artykule "OpenOffice 2.0 i Cocoa".

Komentuje Bartłomiej Danek, rzecznik prasowy polskiego oddziału Microsoftu

Czy Microsoft postrzega OpenOffice jako realną alternatywę dla produktów z rodziny MS Office?

Oceniając parametry techniczne prezentowane przez OpenOffice, możliwe scenariusze zastosowań biznesowych, możliwości integracji z innymi aplikacjami, dostępne wsparcie techniczne itd, właściwym odniesieniem dla OO jest naszym zdaniem pakiet Microsoft Works. OO nie wydaje się stanowić bezpośredniej konkurencji dla rozwiązań nastawionych na zwiększanie produktywności pracowników umysłowych i zwiększanie efektywności pracy zespołów i organizacji - takich jak MS Office. Widzimy także, że Open Office nie zwiększa swojego udziału rynkowego, co także świadczyłoby raczej o stosunkowo wąskiej grupie odbiorców.

Czy premiera OO 2.0 wywoła jakąś reakcję Microsoftu? Na przykład przyspieszenie prac nad MS Office 12, czy może rozpoczęcie promocji na wersję 2003?

Nasi klienci potwierdzają, że są bardzo zadowoleni z Office System, także pierwsze pokazy Office 12 udowodniły, że rozwój naszej platformy spotyka się z dużym zainteresowaniem. Tak jak wspominaliśmy OO jest funkcjonalnym odpowiednikiem MS Works, więc pojawienie się tego produktu nie ma wpływu na strategię związaną z profesjonalnym pakietem biurowym. A Microsoft Works są dostępne na rynku w cenie już od kilkudziesięciu złotych dla użytkownika końcowego.

OpenOffice.org jest dostępny - oczywiście za darmo - do pobrania z witryny projektu. Dostępny jest na różne platformy systemowe, w tym oczywiście na najpopularniejsze: Windows i Linux. OpenOffice.org posiada pakiety instalacyjne dedykowane dla wspieranych systemów, które znacznie ułatwiają użytkownikom zainstalowanie programu.

Strona projektu OpenOffice.org


TOP 200