OpenAI zamierza zablokować Włochom dostęp do bota GPT

Wczoraj pisaliśmy o tym, że włoski organ regulacyjny Italian Garante wysłał w ostatnim dniu marca do firmy OpenAI żądanie, aby wyłączyła usługę lub przestała przetwarzać dane zbierane przez jej konwersacyjnego bota ChatGPT, gdyż łamie unijne prawo RODO. Odpowiadając na to żądanie już następnego dnia firma OpenAI zapowiedziała, że uruchomi mechanizm geoblokady, który spowoduje, że Włosi nie będą mogli korzystać z usługi.

Jednocześnie OpenAI zapowiada, żewłoscy użytkownicy usługi, którzy opłacili już subskrypcję, mogą liczyć na to, iż firma zwróci im pieniądze. OpenAI zawiesza też tymczasowo – do czasu wyjaśnienia całej sprawy - możliwość kupowania usługi. Głos w tej sprawie zabrał też sam dyrektor generalny OpenAI, umieszczając na Twitterze wpis o następującej treści, „Respektujemy postanowienie włoskiego organu regulacyjnego i wycofujemy usługę z Włoch, chociaż naszym zdaniem przestrzegamy wszystkich przepisów dotyczących prywatności i postępujemy zgodnie z unijnym prawem”.

Firma OpenAI zamierza prawdopodobnie w tym przypadku wdrożyć najprostszą blokadę geograficzną. Oznacza to, że używając technologii VPN, Włosi mogą mieć do tej usługi dalej dostęp. Muszą jednak pamiętać o jednym. Jeśli konto ChatGPT zostało wcześniej zarejestrowane we Włoszech, mogą rzeczywiście stracić do niego dostęp. W takiej sytuacji mają jeszcze jedno rozwiązanie. Mogą powtórnie utworzyć nowe konto, używając już innego adresu IP niż włoski.

Zobacz również:

  • EY: transformacja cyfrowa wciąż priorytetem dla firm
  • Przeglądarka Chrome będzie jeszcze jakiś czas akceptować pliki cookie
  • Włochy chcą być jednym z największych producentów chipów w Europie

Co ciekawe, wicepremier Włoch Matteo Salvini skrytykował decyzję rządowego organu ochrony danych, mówiąc, mówiąc iż była ona podjętą pochopnie, bez prób wcześniejszego porozumienia się z firmą OpenAI. Posunięcie rządowej agencji (która jest organem niezależnym od rządy włoskiego) uczyniło Włochy pierwszym krajem zachodnim, który podjął tak drastyczne kroki przeciwko twórcy chatbota GPT.

Włoski Urząd Ochrony Danych nie skomentował jak dotąd słów wicepremiera, który jest zdania, że zakaz może mocno zaszkodzić włoskiemu biznesowi. Matteo Salvini wezwał do znalezienia szybkiego rozwiązania tego problemu i przywrócenia Włochom dostępu do chatbota. Dodał też iż według niego kwestia ochrony prywatności i zapewnienia danym bezpieczeństwa jest ważna, ale nie można tego robić przez blokowanie tak ważnej usługi z dnia na dzień.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200