Open source w ofensywie

Z najnowszych badań przeprowadzonych przez firmę SG Cowen wśród użytkowników z Ameryki Północnej wynika, że Linuksa używa ponad 80 proc. respondentów, a ponad połowa planuje poszerzenie użytkowania oprogramowania open source w ciągu najbliższych dwóch lat.

Z badań - w których można znaleźć potwierdzenie wzrostu zainteresowania również innym oprogramowaniem open source ( w obszarach, takich jak serwery aplikacyjne, systemy poczty elektronicznej i systemy baz danych) - wynika, że Linux będzie zmieniał krajobraz korporacyjnych centrów danych w miarę przejmowania „udziałów” zarówno od systemów Unix jak i Windows.

Autorzy raportu podkreślają jednak, że nadal istnieją przeszkody na drodze ekspansji Linuksa, m.in. możliwość defragmentacji rynku - tak jak w przypadku Uniksa - związanej z różnicowaniem ofert drogą dokładania warstw pośredniczących, usług i wsparcia przez komercyjnych dostawców.

Zobacz również:

  • Ta inicjatywa ma ułatwić firmom zadanie wdrażania systemów AI
  • System MS-DOS wrócił po latach w postaci open source

Takie ryzyko nie występuje w przypadku środowiska Microsoft Windows, co może zapewniać tę samą przewagę konkurencyjną Windows nad Linuksem, która zaistniała w odniesieniu do Uniksa. Pomimo tych wątpliwości, w nadchodzącym roku Linux będzie kontynuował „ofensywę” w kierunku sieci korporacyjnych.

Według raportu Linux prawdopodobnie powiększy swój udział w obsłudze aplikacji i baz danych szybciej niż inne platformy – w tym również Windows. Procent ośrodków planujących poszerzenie stosowania Linuksa jest większy niż w przypadku innych platform. Wysoki jest również procent organizacji planujących zastosowanie Linuksa po raz pierwszy.

Według badań przeprowadzonych w listopadzie b.r. wśród 527 organizacji, 65 proc. respondentów planuje zwiększenie zakresu użytkowania Linuksa, przy czym 80 proc. z nich planuje wykonanie tego w ciągu dwóch lat. Ponad 70 proc. ośrodków już eksploatujących Linuksa planuje zwiększenie jego udziału w przetwarzaniu, a 29 proc planuje wdrożenie Linuksa po raz pierwszy.

Głównym powodem opowiadania się za Linuksem jest niezawodność, skalowalność i niższe koszty. Powody, dla których rezygnowano z Linuksa koncentrują się wokół problemów z dostępnością aplikacji i usług oraz wsparcia technicznego. Raport odnotowuje, że wdrożenia Linuksa są nadal skromne w dużych korporacjach i Windows nadal będzie dominował jako system serwerowy.

Najbardziej bezpośrednią ofiarą Linuksa jest Unix – obciążenia zdejmowane z tej platformy są najczęściej przejmowane przez Linuksa. Nie oznacza to jednak, że Linux jest bardziej konkurencyjnym zagrożeniem dla Uniksa niż Windows, ale kombinacja Windows i Linux jest w sposób naturalny gorsza dla Uniksa niż sam Windows.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200