Open source lepsze i bezpieczniejsze

Zwolennicy systemu Linux od dawna przekonywali, że praca programistów związanych z ruchem open source daje w efekcie lepsze i bezpieczniejsze oprogramowanie. Teraz mają już poważny dowód na poparcie swej tezy, w postaci naukowych statystyk.

Zgodnie z opublikowanym we wtorek raportem, wieńczącym czteroletnie prace nad analizą 5,7 miliona linii kodu systemu operacyjnego Linux, prowadzone przez pięciu naukowców komputerowych ze Stanford University, kod jądra systemu Linux jest lepszy (lepiej napisany) i o wiele bezpieczniejszy niż kod programów komercyjnych.

Kernel serii 2.6 rozprowadzany m.in. przez firmy Red Hat, Novell i innych, głównych dystrybutorów Linuksa, zawiera 985 błędów na 5,7 miliona linii kodu - czyli o wiele mniej niż przewidują to średnie normy przemysłowe dla produktów komercyjnych. Dla porównania, Windows XP, zawiera ok. 40 milionów linii kodu, w których na bieżąco wykrywane są nowe błędy.

Zobacz również:

  • 12 darmowych narzędzi do projektowania, tworzenia i testowania interfejsów API
  • SI wesprze zadanie debugowania kodu

Według danych Carnegie Mellon University's CyLab Sustainable Computing Consortium, oprogramowanie komercyjne zawiera przeciętnie od 20 do 30 błędów na każde 1000 linii kodu. Odpowiednikiem dla 5,7 miliona linii linuksowego kodu musiałoby to być od. 114 000 do 171 000 błędów. Tymczasem w Linuksie odkryto zaledwie 0,17 błędu na 1000 linii kodu. Z ogólnej liczby 985 błędów, 627 dotyczyło kluczowych elementów jądra systemu, 569 mogło spowodować zawieszenie systemu, 100 to luki dotyczące bezpieczeństwa, a 33 błędy mogły wpłynąć na zmniejszenie wydajności systemu. Co ważne, w raporcie odnotowano, iż najważniejsze błędy zostały już usunięte przez społeczność programistów, pracujących na rzecz open source.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200