Opcje uniksowe w .Net Framework

Microsoft cały czas przygotowuje interfejs pracujący w trybie wiersza poleceń, obsługujący środowisko .Net Framework. Ma on tworzyć otoczenie przypominające takie systemy operacyjne jak Unix i Linux.

Z informacji umieszczonych w witrynie Slashdot.org, w której firma szuka pracowników do oddziału Microsoft India, wynika, że utworzono zespół Microsoft Next Generation Shell Team i poszukuje się informatyków, którzy chcieliby się do niego przyłączyć.

Zespół będzie pracować nad środowiskiem skryptowym obsługującym .Net Framework. Środowisko ma oferować opcje stosowane w wielu interfejsach, takie jak aliasy, kontrola zadań, podstawienia poleceń i zdalne, przezroczyste wykonywanie poleceń oraz mechanizmy dostępu do interfejsów API systemu .Net i do innych modułów używanych przez .Net i systemy linii Windows. Pozwoli to na przykład programistom pracującym z .Net Framework tworzyć usługi webowe oparte na technologiach PHP, PERL, Bash i Python.

Znawcy twierdzą, że dotychczasowe środowiska skryptowe Microsoftu mają wiele ograniczeń. Dlatego chcąc projektować bardziej zaawansowane zadania, oparte na skryptach i na interfejsach pracujących w trybie wiersza poleceń, często trzeba korzystać z innych narzędzi (Cygwin, Bash czy KornShell), które wywodzą się z systemów operacyjnych Unix/Linux.

Interfejs Next Generation Shell korzysta z wielu rozwiązań, które Microsoft opracował jeszcze w 1999 r. przy okazji prac nad projektem Windows Services for Unix (SFU). Projekt SFU zawiera wiele narzędzi, które pozwalają administratorom integrować środowiska Windows NT i Windows 2000 ze środowiskami uniksowymi, dzięki czemu użytkownik może uruchamiać aplikacje Windows i Unix z tym samym systemem.

Najnowsza wersja usług Windows Services for Unix (3.0), zapowiedziana w pierwszej połowie 2002 r., zawiera podsystem Interix (Microsoft). Interix jest zgodny z systemem POSIX i pozwala kompilować i uruchamiać programy oraz skrypty uniksowe w komputerach z systemami operacyjnymi Windows NT, 2000 i XP. Interix zastępuje interfejs KornShell i inne uniksowe narzędzia użytkowe. POSIX oparto na standardach IEEE, które zapewniają współdziałanie różnych systemów operacyjnych Unix.

Podsystem Interix został opracowany przez firmę Softway Systems w wyniku porozumienia zawartego z Microsoftem.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200