Oparcie z reputacją

Routery z serii HFR mają pozwolić Cisco odzyskać udziały w rynku szkieletowych routerów IP. W planach jest też modularny IOS.

Routery z serii HFR mają pozwolić Cisco odzyskać udziały w rynku szkieletowych routerów IP. W planach jest też modularny IOS.

W połowie czerwca br. Cisco wprowadzi do oferty nową generację routerów szkieletowych HFR. Te długo przygotowywane produkty mają pozwolić firmie odzyskać pozycję na rynku operatorów sieci transmisji danych, zwłaszcza wobec Juniper Networks. Niezależnie Cisco zapowiedziało, że w najbliższym czasie zmieni architekturę swojego flagowego oprogramowania IOS (Internetwork Operating System). Nowa edycja będzie mieć budowę modułową, która pozwoli dodawać nową funkcjonalność lub modyfikować dowolne parametry konfiguracyjne do routerów i przełączników bez konieczności przerywania ich pracy.

Wydajniejsze HFR

Szczegóły techniczne nowych urządzeń nie są jeszcze ujawnione, ale wiadomo że będą to modele do instalacji w stelażu wyposażone w pojedynczy interfejs OC-768c o wydajności 40 Gb/s i modułową wersję systemu IOS. W jednej szafie będzie można zainstalować do 16 kart zapewniających sumaryczną przepustowość systemu 640 Gb/s.

Obecnie Cisco ma w ofercie dwu-portowe karty z interfejsami OC-192c (20 Gb/s) przeznaczone do instalacji w 12816 - najwydajniejszych aktualnie modelach tej firmy.

Urządzenia tego typu są przeznaczone tylko dla największych usługodawców internetowych. Według analiz rynku publikowanych przez Dell'Oro Group rynek ten wchodzi właśnie na ścieżkę szybkiego wzrostu, napędzanego w dużej mierze dostępem szerokopasmowym. Według Dell'Oro w 2003 r. wzrost wyniósł 22%, a w tym roku może sięgnąć nawet 31%. W IV kwartale 2003 r. udział Cisco w tym rynku wyniósł 62%, zaś głównego konkurenta - Juniper Networks - 31%.

Cisco musi jednak walczyć o utrzymanie pozycji, udziały Juniper Networks systematycznie się zwiększają - także kosztem Cisco. Routery o całkowitej przepustowości 640 Gb/s Juniper oferuje od ok. 2 lat (model T640) i zdołały one zdobyć poważanie wśród klientów (wykorzystuje je m.in. Telekomunikacja Polska). Jednocześnie na rynek wydajnych routerów szkieletowych wkraczają nowi gracze, np. Procket Networks, a nawet Extreme Networks.

Modularna przyszłość

Oparcie z reputacją

Władcy szkieletów - rynek szkieletowych routerów IP w IV kw. 2003 r.

Dotychczas architektura Cisco IOS była monolityczna. Wszystkie funkcje systemu były ściśle zintegrowane i skompilowane. Użytkownik nie mógł dodać nowej funkcji, np. obsługi VoIP, QoS itp., bez restartu urządzenia. To właśnie dlatego modułowy system operacyjny IOS to coś, na co klienci czekali od dawna. Zapewne jednak znajdą się użytkownicy konserwatywni, upatrujący w tej dużej zmianie przede wszystkim nowych problemów.

Gra jest chyba jednak warta świeczki. Podstawową zaletą modularności jest możliwość uruchamiania nowych funkcji, np. VoIP, QoS czy zabezpieczeń bez przerywania pracy systemu. Modularność pozwala także uruchamiać wiele instancji tych samych komponentów. Nowy IOS będzie się składać z pracującego w czasie rzeczywistym rdzenia (real-time kernel) oraz działającej nad nim warstwy aplikacyjnej. Taka architektura pozwoli zainstalować na routerze tylko te funkcje, które rzeczywiście będą wykorzystywane.

Urządzenia z modularnym oprogramowaniem są już w ofercie m.in. Juniper Networks oraz Procket Networks. W grudniu ub.r. modularny system oparty na systemie Unix ExtremeWare XOS zaprezentowała także Extreme Networks - pod jego kontrolą działają przełączniki BlackDiamond 10K. Wszystko wskazuje więc na to, że modularność staje się standardem - przynajmniej na rynku najbardziej wymagających odbiorców. Z czasem nowości te powinny jednak trafić do produktów przeznaczonych dla mniejszych firm.


TOP 200