Opakowany świat

4P Rube Polska z Chełmka, po zakończonym właśnie projekcie wdrożenia oprogramowania ERP, planuje jego połączenie z systemem kodów kreskowych.

4P Rube Polska z Chełmka, po zakończonym właśnie projekcie wdrożenia oprogramowania ERP, planuje jego połączenie z systemem kodów kreskowych.

W firmie 4P Rube Polska - zajmującej się m.in. produkcją opakowań z tworzyw sztucznych - zakończono wdrożenie systemu klasy MRP II/ERP. To jedno z nielicznych w Polsce wdrożeń systemów tego typu w firmie średniej wielkości. W zakładzie w Chełmku pracuje ponad 120 osób, a z nowego systemu ma współbieżnie korzystać 10 użytkowników.

Pod koniec 1998 r. w 4P Rube Polska jako docelowe rozwiązanie wybrano system Baan. "Powodem zastąpienia starych, w większości własnych rozwiązań była chęć rozwiązania problemu roku 2000. Nasza siostrzana firma w Getyndze kupiła system Baana, w tym także licencje dla nas, co pozwoliło obniżyć koszt ich zakupu" - mówi Jacek Kuberski, informatyk w 4P Rube Polska.

Kody w systemie

Projekt wdrożenia Baana zakończono w listopadzie 1999 r. Wdrożono moduły: finansowo-księgowy, dystrybucji i produkcji. "Przejście na nowy system ułatwił fakt, że tzw. kluczowi użytkownicy - biorący udział przy wdrożeniu - byli jednocześnie użytkownikami końcowymi" - twierdzi Jacek Kuberski.

Jednym z ważniejszych projektów prowadzonych obecnie w 4P Rube Polska jest wdrożenie systemu kodów kreskowych zintegrowanego z systemem Baan. "Dzięki wprowadzaniu danych bezpośrednio do nowego systemu za pośrednictwem kodów kreskowych łatwiej będziemy mogli tworzyć raporty dotyczące tzw. ruchu magazynowego" - mówi Adam Piela, główny księgowy i kierownik projektu wdrożenia systemu w 4P Rube Polska. Obecnie dane magazynowe są wprowadzane ręcznie.

Klient, nasz pan

Przedstawiciele 4P Rube jeszcze nie wykorzystują w pełni możliwości nowego systemu. Nie prowadzą m.in. planowania produkcji. "Wiąże się to z naszymi klientami. W ciągu tygodnia mogą oni kilkakrotnie zmienić typ zamawianych towarów, a w naszym przypadku zamówienia idą w setki tysięcy sztuk. To uniemożliwia planowanie zakupów materiałów i produkcji w dłuższym okresie" - wyjaśnia Adam Piela. Korzystając z bazy danych z nowego i starych systemów zostaną wkrótce opracowane raporty dotyczące sezonowości zamówień klientów. Pozwolą one na uzyskanie średniego zapotrzebowania danego klienta na konkretny produkt w poszczególnych miesiącach, co umożliwi przygotowanie planowania produkcji przez system.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200