Omawiamy wszystkie rodzaj standardu PoE

Czy podczas aktualizacji infrastruktury sieciowej organizacji warto interesować się nowszymi i szybszymi standardami PoE?

PoE to technologia, która ułatwia zarządzanie i aktualizacje infrastruktury sieciowej organizacji. Standard PoE (Power over Ethernet) pozwala na zasilanie z wykorzystaniem przewodu Ethernet wielu urządzeń końcowych takich jak punkty dostępowe (access point), routery, serwery wydruku czy kamery monitoringu IP.

Czym różni się PoE od PoE+ oraz PoE++?
Źródło: Jonathan / Unsplash

Czym różni się PoE od PoE+ oraz PoE++?

Źródło: Jonathan / Unsplash

Dzięki możliwości zasilania urządzeń końcowych z wykorzystaniem Power over Ethernet podczas planowania rozmieszczenia nowych urządzeń lub aktualizacji infrastruktury sieciowej nie trzeba martwić się o doprowadzenie zasilania. Wystarczy odpowiednio przygotowana sieć strukturalna TIA/EIA 568 A/B, która od wielu lat jest standardem wykorzystywanym do budowy lokalnych sieci komputerowych.

Power over Ethernet to rozwiązanie, które zadebiutowało na rynku kilkanaście lat temu. W międzyczasie zmieniły się potrzeby rynkowe, co poskutkowało prezentacją doskonałego standardu PoE+. Czy organizacje powinny interesować się wymianą swoich urządzeń na kompatybilne z PoE+/PoE++?

Krótka historia debiutu PoE

Przed przejściem do omówienia standardu PoE+ chwilę warto poświęcić na omówienie najważniejszych cech charakterystycznych PoE. Standard Power over Ethernet pozwala dostarczyć energię elektryczną niezbędną do działania urządzeń sieciowych z wykorzystaniem kabla koncentrycznego ze złączem RJ-45 (Ethernet).

Opatentowany na początku 2000 roku standard pozwala na zasilanie urządzeń sieciowych z dowolnego miejsca. W przypadku, gdy przełącznik lub router do którego podłączony jest kolejny sprzęt sieciowy posiada wsparcie dla standardu PoE wystarczy jedynie poprowadzić kabel Ethernet. Gdy router lub switch nie posiada funkcji PoE należy wykorzystać dodatkowy zasilacz umieszczony w dowolnym miejscu po drodze pomiędzy punktami.

Nośnikiem energii w PoE jest przewód Ethernet
Źródło:  Sigmund / Unsplash

Nośnikiem energii w PoE jest przewód Ethernet

Źródło: Sigmund / Unsplash

PoE funkcjonuje dzięki wykorzystaniu dwóch z czterech skręconych ze sobą par wykorzystywanych w kablu Ethernet, aby zapewnić zasilanie. Pozostałe pary zajmują się transmisją danych. Poprzez PoE można dostarczyć prąd o mocy maksymalnej 15,4 W. Mowa zatem o niskim prądzie, który powinien jednak wystarczyć do zasilania telefonów VoIP, kamer IP czy bezprzewodowych punktów dostępu.

PoE wykorzystuje się między innymi do zasilania kamer IP
Źródło: Olena Sergienko / Unsplash

PoE wykorzystuje się między innymi do zasilania kamer IP

Źródło: Olena Sergienko / Unsplash

PoE+ - naturalna ewolucja PoE

Wprowadzenie standardu PoE znacznie uprościło rozbudowę, zarządzanie oraz aktualizację lokalnej sieci komputerowej. Standard PoE+ wprowadza kilka dodatkowych możliwości, które pozwalają na jeszcze wygodniejszy montaż nowych urządzeń.

PoE+ działa tak samo jak klasyczny standard PoE, ale pozwala na podwojenie maksymalnej mocy dostarczanej do urządzenia końcowego. Oznacza to, że PoE+ pozwala zapewnić do 30 watów mocy, dzięki czemu standard ten może zostać wykorzystany do zasilania bardziej zaawansowanych urządzeń takich jak czujniki biometryczne, kamery dookólne 360 stopni czy proste systemy alarmowe/kontroli dostępu.

Do uruchomienia systemu PoE+ w lokalnej sieci komputerowej organizacji potrzebny jest co najmniej jeden przełącznik lub router wspierający funkcję PoE+ lub injector PoE. Niezbędne jest również okablowanie Ethernet kategorii 5 lub wyższej, co w aktualnych czasach nie jest już żadną przeszkodą.

Dzięki PoE zasilacze do telefonów VoIP stały się zbędne
Źródło: Devin Pickell / Unsplash

Dzięki PoE zasilacze do telefonów VoIP stały się zbędne

Źródło: Devin Pickell / Unsplash

Podobnie jak w przypadku PoE, możliwe jest również wykorzystanie dedykowanych zasilaczy w przypadku nieposiadania kompatybilnego sprzętu sieciowego będącego w stanie dostarczyć zwiększoną moc do urządzeń końcowych.

PoE+ aktualnie jest standardem rynkowym. Znajdziemy go w większości sprzętów sieciowych wyprodukowanych na przestrzeni ostatnich lat. Nie oznacza to jednak, że standard PoE+ jest najnowszym obowiązującym standardem zasilania z wykorzystaniem przewodów Ethernet.

PoE++ oferuje niemalże nieograniczone możliwości

Najnowszym protokołem z rodziny Power over Ethernet jest PoE++. Standard ten do przesyłania energii elektrycznej wykorzystuje nie dwie, a cztery pary skrętki w przewodzie Ethernet. Zmiana ta wynika z możliwości dostarczenia jeszcze większej ilości mocy.

Aktualnie standard PoE++ można podzielić na dwie wersje - typu 3 oraz typu 4.

PoE++ typu 3 pozwala dostarczyć do urządzenia końcowego do 60 W mocy. W przypadku PoE++ typu 4 liczba ta wzrasta do aż 100 watów. Taka specyfikacja dostarczanej energii elektrycznej pozwala zasilać monitory, a nawet wydajne komputery przenośne (większość modeli posiada 65 W zasilacze kompatybilne z Power Delivery).

Aby skorzystać z PoE+ nie trzeba od razu aktualizować całej infrastruktury sieciowej
Źródło: Jordan Harrison / Unsplash

Aby skorzystać z PoE+ nie trzeba od razu aktualizować całej infrastruktury sieciowej

Źródło: Jordan Harrison / Unsplash

Aktualnie PoE++ nie jest powszechnie wykorzystywane w organizacjach. W chwili obecnej na rynku nie ma jeszcze wielu urządzeń sieciowych zgodnych z PoE, które wymagają do działania mocy powyżej 30 W.

Standard PoE++ zostanie spopularyzowany na przestrzeni najbliższych lat. Możliwe, że zostanie wykorzystany przez producentów komputerów do zasilania terminali dostępowych.

Czy warto aktualizować infrastrukturę sieciową z myślą o PoE+ lub PoE++?

Zasadnicza metoda działania wszystkich rodzajów standardów PoE jest taka sama. Jeżeli w organizacji nie pojawiła się potrzeba montażu nowych urządzeń końcowych, które do działania wymagają PoE+ lub PoE++ nie warto decydować się na aktualizację infrastruktury sieciowej z tego powodu.

Wraz z wymianą routerów oraz przełączników na nowsze modele otrzymają one wsparcie dla PoE+, które jest obecnie standardem sieciowy. W razie potrzeby można sięgnąć również po zewnętrzne zasilacze sieciowe, które pozwalają dostarczyć większą ilośc prądu pomimo braku obecności nowszego standardu PoE.

Bazowa wersja standardu PoE pomimo sporego już stażu rynkowego nadal adresuje potrzeby większości organizacji. Dopóki administratorzy i dyrektorzy IT nie zamierzają wdrażać w organizacji systemów alarmowych PoE, wideodomofonów oraz systemów dostępowych, klasyczny standard PoE pozwoli bezproblemowo zasilić telefony VoIP oraz bezprzewodowe punkty dostępu - główne urządzenia, które wykorzystują zasilanie poprzez PoE.

Warto pamietać również, że nie trzeba od razu aktualizować całej sieci do standardu PoE+ lub PoE++. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby jedynie część sieci lokalnej była zgodna z nowszą wersją standardu PoE.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200