Olivetti z pięcioma kolorami

Nowa drukarka Olivetti JP 790 wykorzystuje oryginalną technologię druku.

Nowa drukarka Olivetti JP 790 wykorzystuje oryginalną technologię druku.

Olivetti wprowadza na polski rynek nowy model dwugłowicowej JP 790, która stosuje oryginalną technologię druku Pentacromia, wykorzystującą 5 - trzy z nich to standardowe tusze kolorowe CMY, a pozostałe to: tusz czarny do druku tekstów tzw. jet black oraz czarny przeznaczony do druku grafiki tzw. graphical black". Urządzenie jest wyposażone w jedną głowicę z atramentem czarnym "jet black" i drugą, zawierającą cztery pojemniki z innymi atramentami. Dostępne są głowice z wymiennymi pojemnikami na atrament. Maksymalna rozdzielczość drukarki wynosi 600 x 600 dpi (mono i kolor), a maksymalna prędkość druku - 6 str./min (mono).

Umiejętnością, którą Włosi opanowali w sposób perfekcyjny, jest projektowanie przedmiotów codziennego użytku. Najnowszy model drukarki Olivetti zwraca uwagę jakością wykonania obudowy i prostotą obsługi.

Eksploatacja

Instalacja JP 790 nie nastręcza żadnych problemów. Po podłączeniu kabla zasilającego i równoległego Centronics, pozostaje jedynie instalacja oprogramowania sterującego. Umożliwia ono zarówno monitorowanie pracy drukarki - wstrzymywanie i anulowanie procesu drukowania, jak i określanie formy wydruku. Standardowo urządzenie drukuje kopie kolorowe i czarno-białe z rozdzielczością 600 x 300 dpi. Oferuje 5 stylów drukowania: automatyczny, biznesowy (tekst i kolorowa grafika), fotograficzny, artystyczny (rysunki) i tekstowy. Sterownik drukarki ma opcję automatycznego, inteligentnego doboru parametrów druku. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy chcą samodzielnie określać parametry druku, pewną niedogodnością jest brak możliwości bezpośredniego definiowania rozdzielczości - sterownik drukarki wyświetla jedynie listę dostępnych trybów jakości (standard, draft, economy, presentation). Aby określić odpowiadającą im rozdzielczość druku, trzeba sięgnąć do plików pomocy lub dokumentacji. Po wybraniu nieautomatycznego trybu pracy, użytkownik może ustawić takie parametry, jak: sposób rastrowania zdjęć i grafiki, jasność i kontrast.

Wraz z drukarką dostarczany jest elektroniczny atlas Europy - Visual Map, który mimo dość skomplikowanego interfejsu może być pomocny przy wytyczaniu tras podróży.

Jakość druku

Niewątpliwą zaletą drukarki Olivetti jest jakość wydruków czarno-białych przy wysokiej rozdzielczości 600 dpi. Rozprowadzony na powierzchni papieru atrament nie smuży, czarno-białe zdjęcie z wieloma odcieniami szarości jest wyraźne i w miarę wierne oryginałowi. Wybranie trybu tekstowego pozwala na druk z szybkością do 6 str./min przy stosunkowo cichej pracy urządzenia.

Jakość odwzorowania obrazów kolorowych można określić jako dobrą - barwy są żywe i wyraźne. Drukarka pozwala także na uzyskanie niezłej jakości odwzorowania fotografii. Technologia Pentacromia polega na wykorzystaniu w druku grafiki tuszu czarnego o podobnych własnościach, jak tusze kolorowe. Dzięki temu drukowane obrazy graficzne mają bardziej jednorodny i konsystentny rozkład gęstości barw. Natomiast tusz czarny do druku tekstu oferuje wyższą gęstość optyczną i pozwala na uzyskanie lepszego kontrastu i jakości zbliżonej do druku laserowego.

Urządzenie jest sprzedawane wraz z polską dokumentacją, a jego cenę można uznać za atrakcyjną.

Nie z Windows 95

Wadą drukarki są nie dopracowane sterowniki programowe. W wersji dostarczonej do testów nie pracowały one pod systemem Windows 95 w sposób zadowalający, wywołując takie problemy, jak: niewłaściwe funkcjonowanie przycisków kontrolnych, brak możliwości uruchomienia niektórych funkcji lub nawet sygnalizację błędów systemu. Wydaje się, że współpraca programu z Windows 95 nie jest najlepsza.

_____________

Drukarka atramentowa Olivetti JP J90

Dystrybutor: NormaTrade, Warszawa, tel./fax 622 77 00

Cena: 1138 zł + VAT


TOP 200