Okna w komórce

ActiveSync pozwala na ustalanie zdarzeń wywołujących synchronizację. Wymiana danych może następować automatycznie, gdy tylko uda się nawiązać połączenie komputera z telefonem. Szkoda, że aparat nie jest wyposażony w interfejs Bluetooth, który mógłby w tym przypadku okazać się przydatny.

Oprócz ActiveSync, SmartPhone obsługuje także RAPI - interfejs zdalnego wywoływania procedur z poziomu nadrzędnego komputera, np. typu desktop. RAPI może zdalnie wywołać niemal dowolną funkcję Windows CE.

Komunikacja między urządzeniami SmartPhone opiera się na tzw. Object Exchange (OBEX). To binarny protokół zaprojektowany tak, by maksymalnie skompresować przesyłane informacje. W SmartPhone 2002 obiekty OBEX są przesyłane przy użyciu interfejsu IrDA (przy odrobinie wysiłku można je wysłać innym kanałem komunikacyjnym). W ten sposób można przesłać plik, kontakt, informację potrzebną do gry sieciowej lub wyniki odczytane z urządzenia pomiarowego. Funkcjonalnie OBEX przypomina HTTP, ale z dodatkowymi metodami autoryzacji i możliwością dwukierunkowej, asynchronicznej komunikacji. Komunikacja sprowadza się do kilku funkcji - połącz, rozłącz, wyślij, odbierz, ale w przypadku urządzeń, takich jak SmartPhone, w zupełności to wystarcza. Dane są kodowane w podobny sposób jak w przypadku MIME. Dzięki temu można np. odczytywać typ odbieranych informacji i wybrać odpowiedni sposób przetwarzania.

Duża władza operatora?

W SmartPhone każdy program może być podpisany cyfrowo. Co więcej, można tak ustawić uprawnienia w Windows CE, żeby były uruchamiane tylko te programy, które mają odpowiedni certyfikat. Można ograniczać uprawnienia do określonych zestawów API, np. określić jakiego rodzaju kod może manipulować zawartością karty SIM czy nawiązywać automatycznie połączenia.

Z jednej strony może to budzić zastrzeżenia. Zważywszy jednak, że API SmartPhone umożliwia wykonywanie połączeń i wysyłanie SMS-ów, dobrze jest mieć kontrolę nad tym, jakie aplikacje mają dostęp do tego typu operacji. W przypadku wykrycia kodu "nie podpisanego" SmartPhone może albo zabronić działania danemu programowi, albo też bardzo ograniczyć funkcje API.

Model bezpieczeństwa jest zapisany w specjalnym pliku XML (nie ma do niego odrębnego edytora). Konfiguracja określa uprawnienia dla danej roli. Jedną z ról jest np. SECROLE_OPERATOR - czyli operator GSM. Pozwala to określić, jakie operacje mogą wykonywać komunikaty IMSI (podpisane PIN-em operatorskim). Inną rolę pełni SECROLE_USER_AUTH - określa do czego jest uprawniony użytkownik po podaniu swojego PIN-u do telefonu (domyślnie są odblokowywane funkcje TAPI i wysyłania komunikatów). Jeżeli użytkownik nie poda prawidłowego numeru identyfikacyjnego, w zasadzie można tylko zmieniać dzwonki i wygląd "ekranu domowego" telefonu.

Dołączony do zestawu model SmartPhone1100 jest w pełni odblokowanym "doświadczalnym" telefonem, na którym może działać dowolny kod. W większości innych modeli odblokowanie telefonu sprowadza się do zmian programowych (nie są konieczne modyfikacje sprzętowe) A może własny projekt SmartPhone?

Microsoft niedawno opublikował specjalną wersję Platform Builder Emulation Edition. Można ją pobrać z serwisu MSDN. Narzędzie pozwala samodzielnie zbudować emulowany system wyposażony w Windows CE 4.2. W ten sposób każdy może sobie zbudować własny SmartPhone 200x z obsługą takiej funkcjonalności, jaka jest mu potrzebna. Stworzony obraz systemu może być wczytany do emulatora i uruchomiony.

Zakres składników dostępnych w Platform Builder Emulation Edition jest dokładnie taki sam jak w innych edycjach. Po zaakceptowaniu licencji Shared Source można analizować kod źródłowy systemu operacyjnego, a nawet modyfikować i śledzić działanie bazowego systemu operacyjnego. Ponadto na stronach MSDN znajdują się pełny SDK i kompilator eVC++ - emulator, czyli wszystko co potrzeba, by pisać aplikacje dla SmartPhone 2002.

SmartPhone 2002, jako aparat i zestaw oprogramowania, może się podobać zwykłym użytkownikom. Jest estetyczny i funkcjonalny. Niedawno Microsoft rozpoczął specjalny program Mobile2Market, który ma służyć promocji nowych rozwiązań dla urządzeń mobilnych (w ramach programu przez pewien czas można było bezpłatnie otrzymać certyfikat na logo Designed for Pocket PC lub Designed for SmartPhone).

Dla popularyzacji SmartPhone kluczową kwestią pozostaje liczba programów działających na tej platformie. Obecnie rośnie ona dosyć szybko, ale prawdziwy boom jest spodziewany dopiero po pojawieniu się na rynku modeli telefonów z Windows CE .Net. Na razie warto przyjrzeć się tej nowej platformie, chociażby uruchamiając ją w emulatorze.

.Net dla przenośnych

Microsoft opracował .Net Compact Framework - specjalną edycję .Net przeznaczoną dla urządzeń przenośnych. Na razie działa ona tylko na urządzeniach zgodnych z Pocket PC 2000/2002 i wyposażonych w Windows CE .Net. Na technologii .Net będzie bazować SmartPhone 2003 - następna wersja oprogramowania dla telefonów komórkowych (obecnie są prowadzone jej testy).


TOP 200