Ojciec Javy odchodzi z Oracle

James Gosling, współtwórca języka Java ogłosił, że kończy pracę w Oracle.

Nie tłumaczy wprost, co sprawiło, iż podjął taką decyzję - ale sugeruje, że współpraca z nowym pracodawcą nie układała się najlepiej. Niedawno Tim Bray, współtwórca XML odszedł z Suna tuż przed fuzją z Oralce. Tim Bray poinformował, że rozpoczyna pracę w Google jako członek zespołu rozwijającego system Android.

Współtwórca Javy napisał na blogu, że zakończył pracę w Oracle 2 kwietnia i że nie zamierza rozwodzić się na temat tego wydarzenia, ponieważ "cokolwiek powiedziałby na temat okoliczności tego wydarzenia, to spowodowałoby to więcej szkody niż pożytku". James Gosling od lat pracował w Sun Microsystems - to tam, na początku lat 90. wraz z kilkoma współpracownikami rozpoczął pracę nad projektem o roboczej nazwie Oak. Jego celem było stworzenie obiektowego języka programowania, który pozwoliłby na tworzenie aplikacji uruchamianych w wirtualnej maszynie działającej na różnych platformach. Projekt z czasem wyewoluował w Javę, która w kilka lat zdobyła ogromną popularność (m.in. dzięki upowszechniającemu się Internetowi i dołączeniu JVM do przeglądarki Netscape). James Gosling w Oracle pełnił funkcję szefa ds. technicznych działu odpowiedzialnego za oprogramowanie klienckie.

Na razie nie wiadomo, czym teraz zajmie się James Gosling - w swoim blogu zasugerował jedynie, że zanim zacznie się rozglądać za nową posadą, zamierza chwilę odpocząć od życia korporacyjnego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200