Ograniczony wybór

National Semiconductor poinformował o wycofaniu się z produkcji procesorów do komputerów PC. Na rynku pozostali Intel i AMD.

National Semiconductor poinformował o wycofaniu się z produkcji procesorów do komputerów PC. Na rynku pozostali Intel i AMD.

National Semiconductor (NS) poinformował, że w związku ze słabymi wynikami finansowymi w ostatnich kilku kwartałach wycofuje się z rynku procesorów do komputerów osobistych. Udział firmy w tym rynku ocenia się na ok. 5%. Po wycofaniu się NS z produkcji procesorów dla PC, jedynym konkurentem Intela na tym rynku (80% udział) pozostanie AMD (14%).

NS produkował dwie linie procesorów zgodnych z intelowskimi procesorami x86, z których jedną nabył wraz z przejęciem firmy Cyrix w listopadzie 1997 r. Nieoficjalnie mówi się, że zakupem działu procesorów Cyrix zainteresowany jest IBM.

Nadal ma być rozwijana linia procesorów do zastosowań innych niż komputery PC, w tym linia procesorów Cyrix MediaGX, stosowanych w przystawkach telewizyjnych, komputerach naręcznych i przenośnych urządzeniach do przeglądania stron WWW. National Semiconductor zamierza także dalej produkować tzw. układy system on a chip. Nie będą również wstrzymane prace nad rozwojem nowego układu, mającego zawierać funkcje graficzne, wideo i komunikacyjne. Zostanie utrzymany dział procesorów analogowych i kontynuowane dostawy krzemu na rynek płyt głównych. Będą również produkowane produkty peryferyjne rodziny SuperI/O.

Restrukturyzacja wiąże się ze zwolnieniem ok. 550 pracowników, a jej koszt, który ma mieć wpływ na wyniki IV kwartału roku finansowego 1998, szacowany jest na 200-300 mln USD. Kierownictwo National Semiconductor przewiduje, że firma ponownie zacznie przynosić zyski nie wcześniej niż w II kwartale 1999 r.


TOP 200