Ognisty ogon

Comet to następca serwera proxy Microsoftu przeznaczony dla systemu Windows 2000 Server.

Comet to następca serwera proxy Microsoftu przeznaczony dla systemu Windows 2000 Server.

Liczne modyfikacje, jakie Microsoft wprowadził w Windows 2000, spowodują, że nie wszystkie dostępne dotychczas aplikacje będą pracować poprawnie pod kontrolą nowego systemu. Tak będzie z oprogramowaniem Microsoft Proxy Server 2.0, które do zgodności z Windows 2000 będzie wymagać specjalnego zestawu poprawek. Jednocześnie Microsoft pracuje nad kolejną, znacznie bardziej zaawansowaną, wersją produktu pod kryptonimem Comet.

Wszystko w jednym

Podstawowym komponentem Comet będą usługi proxy i cache. Z jednej strony umożliwią one przekształcenie serwera Windows 2000 w firewall, który będzie wykorzystywał usługi proxy do przesyłania informacji pomiędzy dwoma lub większą liczbą kart sieciowych fizycznie separujących firmowe podsieci. Z drugiej, pozwolą buforować przesyłane informacje na serwerze Windows 2000, tak by nie musiały on być ponownie pobierane z Internetu, gdy będą chcieli z nich skorzystać kolejni użytkownicy.

Pakiet ma realizować wiele funkcji telefonicznych, korzystając z możliwości oferowanych przez Windows 2000. Oprogramowanie klienta aplikacji Comet, oprócz Winsock Proxy, ma obsługiwać takie funkcje, jak współdzielenie modemów i realizacja usług faksowych na platformach Windows 9x i Windows NT 4.0. Aplikacja Comet pracująca na serwerze będzie wzbogacona w proxy protokołu H.323 i bramkę H.323, zarządzającą m.in. realizacją konferencji głosowych i wideo z użyciem oprogramowania NetMeeting.

Comet umożliwi wykrywanie prób włamań komputerowych oraz realizację usług QoS, które automatycznie będą przydzielać użytkownikom odpowiednie, niezbędne im pasmo w zależności od typu realizowanych przez nich zadań.

Jedna lub wiele paczek

Podstawowymi zaletami oprogramowania Comet ma być jego integracja z usługami katalogowymi Active Directory oraz bardziej przystępny interfejs zarządzania oparty na konsoli MMC.

Microsoft nie określił jeszcze daty premiery oprogramowania Comet ani zasad jego sprzedaży. Firma nie wyklucza dostarczenia pakietu na rynek jako kilku niezależnych produktów. Chociaż wersja beta integruje wiele różnych technologii, to - wg Microsoftu - dzieje się tak wyłącznie w celu ułatwienia ich testowania i nie przesądza to o funkcjonalności ostatecznej wersji produktu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200