Ogłoszono listę najlepszych pracodawców roku 2009

Kluczowe spostrzeżenia dotyczące polskiego rynku to:

widoczne przesunięcie z rynku pracownika do rynku pracodawcy - Wyniki tegorocznego badania wskazują na rosnącą lojalność pracowników wobec pracodawców; zatrudnieni rzadziej teraz myślą o zmianie miejsca pracy, a znacznie częściej obawiają się jego utraty. W porównaniu do poprzedniej edycji badania spadła liczba osób uważających, że szybko (w ciągu kilku tygodni) mogłyby znaleźć nową pracę (z 56% w 2008 do 42 % w 2009).

liderzy mobilizują się w trudniejszych czasach - Wzrost zaangażowania wśród najwyższej kadry zarządzającej u najlepszych pracodawców do 99% wskazuje, że turbulencje gospodarcze podziałały na zarządy mobilizująco. O 12% wzrosło też przekonanie najwyższej kadry, że sukces organizacji jest odzwierciedleniem ich zdolności przywódczych, co jest jednym z najwyższych wzrostów w porównaniu do ubiegłorocznego badania.

najlepsi pracodawcy mają efektywne organizacje - Jedynie 39% pracowników oceniło pozytywnie efektywność procedur i procesów funkcjonujących w firmie. Pracownicy najlepszych pracodawców wypowiadają się na ten temat znacznie lepiej. Aż 63% z nich stwierdziło, że w ich firmach procedury i praktyki zarządzania wspierają osiąganie celów firmy; ponad połowa respondentów badania oceniła, że ich organizacja posiada potencjał do poprawy efektywności pracy (55%). Co ciekawe aż 65% pracowników Najlepszych Pracodawców uznało, że ich firma może podnieść efektywność pracy. Doskonalenie organizacji, poszukiwanie usprawnień jest domeną firm osiągających ponadprzeciętne wyniki

Badanie Najlepsi Pracodawcy 2009 zostało przeprowadzone w Polsce już po raz czwarty.

W Badaniu udział wzięło 126 firm (prawie 25% więcej niż w roku ubiegłym), zatrudniających łącznie ponad 111 tys. pracowników. 48% uczestników Badania to duże firmy, a 52% to firmy z sektora MSP. Badanie kwestionariuszowe przeprowadzone zostało na reprezentatywnej grupie 36 746 pracowników firm w nim uczestniczących, ponadto 849 kwestionariuszy zostało wypełnionych przez członków najwyższej kadry zarządzającej. Pracownicy oceniali swoich pracodawców, uwzględniając m.in. stwarzane przez firmę możliwości rozwoju, politykę i praktyki organizacyjne, relacje wewnątrz firmy, równowagę między życiem osobistym a pracą oraz warunki sprzyjające samorealizacji.

Więcej o rynku pracy

Najlepiej zarabiają absolwenci po kierunkach telekomunikacja i IT

Płace a kryzys

Spadek liczby ofert, ale informatycy wciąż poszukiwani


TOP 200